YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PTT yenilikte sınır tanımıyor
PTT, evinde bulamadığı vatandaşın kargosunu ATM’den teslim edecek
PTT yenilikte sınır tanımıyor
09 Haziran 2010 / 16:48 Güncelleme: 09 Haziran 2010 / 16:49

Bankaların para çekme makinelerinin benzeri artık kargo hizmeti gibi de kullanılacak. PTT’nin uygulamaya koyduğu ‘kargomatik’lerle adreste teslimi sağlanamayan kargolar, ATM kargolarından alınabilecek. Sistem sayesinde teslimatı yapılan adreste bulunamayan vatandaşlar, kendilerine gönderilen kargolarını alabilmek için cep telefonlarına ya da elektronik postalarına gönderilen barkot numarası ve şifresi ile günün 24 saati her gün paketlerini alabilecek.
 

Kargomatik’in tanıtımı için Ankara Çayyolu’ndaki PTT binasında konuşan PTT Genel Müdürü Osman Tural, uygulama ile çeşitli nedenlerden dolayı evlerinde bulunmayan vatandaşların kargolarını istedikleri zaman kargomatiklerden alabileceğini söyledi. Uygulamanın özellikle çalışanlar için önemli bir kolaylık getirecğeğini belirten Tural, "Müşterilerimizin cep telefonlarına kısa mesaj ya da e-posta’larına gönderilecek kargo veya acele posta gönderilerine ait barkod numarası ve şifre ile belirtilen PTT Kargomatik cihazından gönderilerini alabilecek." dedi.
 

Kargomatik’in basın mensuplarına tanıtımında ufak-tefek bazı sorunlar da çıktı. Kendilerine gönderilen şifreyle ATM’den adlarına gönderilen paketleri almak isteyen gazetecilerin şifreleri bloke olduğu için teslimat gerçekleşemedi.
 PTT Genel Müdürü Osman Tural, bunun nedenini daha önceden şifre girme girişiminde bulunan basın mensuplarının sistemi kilitlediğini bundan dolayı paket teslimatının gerçekleşmediğini dile getirdi. Tural, bunun da kargo güvenliği açısından önemli olduğunu söyledi.
 

PTT Kargomatik’ler pilot uygulama olarak Ankara Dikmen, Eryaman ve Çayyolu PTT merkezleri ile İstanbul’da Avrupa Yakası Bahçelievler Dağıtım ve Toplama Merkezi ile Anadolu Yakası Altunizade Capitol İş Merkezi yanına kuruldu. İlerleyen zamanlarda projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.
Kargomatik'ler, çeşitli ebatlarda 76 paket alma kapasitesine sahip.
CHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler