YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patronları filtre koruyor
Milyonlarca liralık portföyü yöneten işadamlarının sanal dünyada güvenlik için şirketlerinde "Çocuk Profili" kullandığı ortaya çıktı
Patronları filtre koruyor
17 Mart 2012 / 10:03 Güncelleme: 17 Mart 2012 / 10:00

Çocukların internet ortamındaki zararlı içeriklerden korunması amacıyla başlatılan "güvenli internet" hizmetinden; sahtecilik, şifre hırsızlığı, dolandırıcılık gibi internet tuzaklarına düşmek istemeyen şirketler tarafından da tercih edildiği anlaşıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, isteğe bağlı olan Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında kullanıcıların tercihine "Çocuk profili" ve "Aile profili" şeklinde iki ayrı seçeneğin sunulduğunu ifade etti. "Çocuk Profili"nin içeriğinin uzmanlar tarafından onaylanmış güvenli sitelerden oluştuğuna işaret eden BTK Başkanı, bu profilde sahtecilik, dolandırıcılık, şifre hırsızlığı, zararlı yazılım, sağlığa zararlı ürün gibi tuzaklar içeren kötü amaçlı sitelere yer verilmediğini vurguladı.
 
UZMANLAR KONTROL EDİYOR

Acarer, iş dünyasındaki patronların e-ticaret işlemlerini yapmak için "Çocuk Profili" kullandıklarını, bazı kurumların
da güvenilir olması nedeniyle online işlemler için bu profile geçtiklerini bildirdi. Acarer şöyle konuştu:
"Çocuk profili; internet ortamında yer alan eğitim, kültür, sanat, iş, ekonomi, ödev, bankacılık, finans, kariyer, alışveriş, sağlık, müzik, haber, e-posta, resmi siteler ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden yararlı web sitesinin bulunduğu bir profildir. Çocuk profiline ait listedeki alan adları ve IP adresleri kendi alanlarında uzman kişiler tarafından kontrol edilerek listeye dahil ediliyor. İsim dolayısıyla sadece çocuklarının kullanımına uygun gibi görünen bu profil aslında yetişkinler için de bir çok avantaj sağlıyor. Bu özelliğinden dolayı yetişkinler ve kurumsal aboneler de "Çocuk Profili"ni kullanıyorlar."
 
Nasıl abone olunur?

Güvenli internete geçmek için Türksat abonelerinin "ABONE AİLE" veya "ABONE COCUK" yazıp hizmet numaralarını ekledikten sonra 5126'ya göndermeleri gerekiyor. Turkcell'den hizmet alanlar "GUVENLI COCUK" veya "GUVENLI AILE" yazıp 7777'ye göndererek güvenli internete geçebiliyor. Vodafone kullananlar ise "GUVENLI" yazıp 7005'e göndererek bu hizmetten faydalanabiliyor. ((Bugün)

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler