YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle yağma yok
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 'Eğer her kimse para kazanıyorsa, bu ülkenin kaynaklarını, altyapılarını, imkanlarını kullanıyorsa bunun maliyetlerine mutlaka katılması gerekir. Öyle yağma yok' dedi.
Öyle yağma yok
27 Temmuz 2012 / 16:53 Güncelleme: 27 Temmuz 2012 / 16:56

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sadece bilişimle sınırlı olmak üzere Ar-Ge fonunu oluşturduklarını ve uygulama esaslarını belirlediklerini ifade ederek, ''Yılda 300 milyon TL'ye kadar bir fon söz konusu olacak. Bu fon, sadece bilişime ayrılacak'' dedi.

Yıldırım, Netaş'ın yeni geliştirdiği teknoloji ve sistemlerin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iletişim teknolojileri alanında gidişatının fena olmadığını, ancak henüz bu ülkenin potansiyelini yansıtan bir noktaya da gelinemediğini söyledi.

Türkiye gibi genç nüfusu olan bir ülkenin bilgi iletişimi alanında çok daha farklı bir yerde olmasını arzu ettiklerini dile getiren Yıldırım, ''Biraz geç kaldığımız doğrudur, ancak burada fırsatı tam anlamıyla da kaçırmış sayılmayız. '3G'de geç kaldınız' dediler, ama bugün 3G'de herkesi geçtik. Diğer 'geç kaldınız' dedikleri alanlarda da biz yine başarıyı yakalarız'' diye konuştu.

İletişim teknolojilerinde daha hızlı, daha verimli çalışma ve daha az kaynak kullanımının önemine işaret eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Durum ciddi, rekabet başını almış gidiyor. Her gün televizyonlarda cihaz tanıtımları yapılıyor. Biri geliyor, biri gidiyor. Giden aslında bizim kaynağımız. Petrolümüz yok, açığımız var. Ne yapacağız  Aklımızı çalıştıracağız. Akıl terini dökerek aradaki farkı kapatacağız. Yapacağımız bu... Bu açıdan Netaş'ı tebrik ediyorum. Güzel bir iş yaptınız, hızlı hareket ettiniz.''


-''Akıl teriyle elde edilen ürünler bire on, yüz veriyor''-


Bilişimde üç önemli hedef koyduklarını anlatan Bakan Yıldırım, ''Sizlerden üç şey istiyorum. Yüksek teknolojiye yoğunlaşacaksınız, yerli ürüne yoğunlaşacaksınız ve küresel marka oluşturacaksınız. Bunun için Ar-Ge mi, yenilikçilik mi, kaynak mı ne lazımsa sağlanır. Akıl teri sonucu elde edilen ürünler bire on, bire yüz veriyor. Para, kaynak, katma değer orada'' şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım, Ar-Ge alanında yaptıkları çalışmalara da değinerek, şöyle devam etti:

''Daha önceden genel Ar-Ge uygulamasından ayrı, Bakanlık olarak sadece bilişimle sınırlı olmak üzere bir Ar-Ge fonu oluşturacağız demiştim. Şimdi sadece bilişimle sınırlı olmak üzere Ar-Ge fonunu oluşturduk ve uygulama esaslarını belirledik. Yılda 300 milyon TL'ye kadar bir fon söz konusu olacak. Bu fon, sadece bilişime ayrılacak. Yani gayret sizden, fonlama bizden. Türkiye, 2023 hedeflerini bilişimle elde edeceği başarılarla gerçekleştirecektir. Buna inanıyoruz.''

Maliyetsiz bir iş olmayacağının da altını çizen Yıldırım, ''Eğer her kimse para kazanıyorsa, bu ülkenin kaynaklarını, altyapılarını, imkanlarını kullanıyorsa bunun maliyetlerine mutlaka katılması gerekir. Öyle yağma yok'' yorumunu yaptı. AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler