YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖTV indiriminden sonra bazı araba ve eşyaların satış fiyatları şöyle...
ÖTV indiriminden sonra bazı araba ve eşyaların satış fiyatları şöyle...
ÖTV indiriminden sonra bazı araba ve eşyaların satış fiyatları şöyle...
16 Mart 2009 / 09:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta açıklanan krize karşı önlem paketi bugün itibarıyla uygulanmaya başlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, motorlu araçlarda, beyaz eşyalarda ve konutta vergi indirimi getiren kararnamenin muhtemelen bugün itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı.


Bakan Çağlayan, MÜSİAD Ankara şubesinin 16. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yeni pakette yer alan otomotivde ÖTV indirimi konusunda bilgiler verdi. Çağlayan, buna göre ÖTV'nin motor hacmi 1.600 cc'nin altındaki otomobillerde yüzde 37'den yüzde 18'e, ticari araçlarda yüzde 10'dan yüzde 1'e, kamyon ve otobüste 4'ten yüzde 1'e, motosiklette yüzde 22'den yüzde 11'e düşürüldüğünü söyledi. Motor silindir hacmi 1.600 cc ile 2 bin cc arasındaki ithal otolardaki ÖTV indirimini daha düşük tuttuklarını ifade eden Çağlayan, "Bu çerçevede 1.600 cc ile 2.000 cc arasındaki araçlardaki ÖTV'yi de yüzde 60'tan yüzde 54'e, diğerini de yüzde 84'ten yüzde 80'e düşürdük. Bu noktada pazartesi sabahından itibaren ülkemize hayırlı uğurlu olsun." dedi. Dördüncü paketin Türkiye'nin yüz akı olan otomotiv sektöründe iç pazara ve iç tüketime yönelik önemli tedbirler getirdiğini anlatan Çağlayan, bu paketin otomotiv sektörüne büyük katkılar sağlayacağını vurguladı. Çağlayan, elektronik ve beyaz eşyada uygulanan ÖTV'nin 3 ay süreyle yüzde 6,7'den sıfıra indirildiğine dikkat çekti.


Paketin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 3 ay süreyle 1.600 cc ve altındaki modellerin satış fiyatı yüzde 10,9 oranında ucuzlayacak. 1.601-2.000 cc araçların fiyatı da yüzde 10,4 oranında indirilecek. Yeni düzenleme ile beyaz eşyadan alınan yüzde 6,7'lik ÖTV oranı ise üç aylık süre ile yüzde sıfır olarak uygulanacak. Hükümetin son önlem paketi vatandaşa alışverişlerinde önemli ölçüde indirim olarak yansıyacak. Örneğin bin liralık buzdolabının fiyatı 965 liraya inerken, 20 bin liraya satılan silindir hacmi 1.600 cc'nin altındaki bir otomobilin fiyatı 17 bin 765 liraya kadar düşecek. Toplam maliyeti 5,5 milyar lirayı bulacak 4. kriz paketinde ayrıca 150 metrekarenin üzerindeki konutlardan alınan yüzde 18'lik Katma Değer Vergisi de üç ay süreyle yüzde 8'e indiriliyor.
Sanayiciye daha ucuz elektrik verilecek


Bakan Çağlayan, konuşmasında, iş dünyasına yönelik diğer teşvikler hakkında da bilgi verdi. Enerji yoğunluğu olan sektörlerin talebini dikkate aldıklarını anlatan Çağlayan, elektrikte, sanayide uygulanan indirimli gece tarifesinin hafta sonları ve diğer tatil günlerini de kapsayacağını kaydetti. Çağlayan, "Sanayiciler, hafta sonları elektriği hafta içi tarifesinden kullanacak. Bu da enerjinin daha ucuza kullanılmasını sağlayacak olan önemli bir gelişme olacak." diye konuştu. Çağlayan, gelecek günlerde finans ve reel sektör arasındaki sıkıntıları çözebilecek yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerini açıkladı. Daha önce yaptığı açıklamalarda KOSGEB'in bu yıl ticaret ve hizmet sektörüne sıfır veya çok düşük faizli 3 milyar lira kredi desteği sağlayacağını ifade ettiğini belirten Çağlayan, son verilen destekle bu rakamın 4 milyar liranın üzerine çıkacağını söyledi. ZAMAN

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler