YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otomobil üreticileri dövizde yaşanan çıkışları fiy
Otomobil üreticileri dövizde yaşanan çıkışları fiy
Otomobil üreticileri dövizde yaşanan çıkışları fiy
01 Nisan 2008 / 20:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Dövizdeki fiyatların yukarı gitmesiyle otomobil üreticileri de fiyatlarda yeni ayarlamalar yapacaklarının sinyalini verdi.


Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ekonomide son yaşanan gelişmeler doğrultusunda belli ölçülerde zam gereğinin ortaya çıktığını belirterek, "Evet, bir ufak fiyat ayarlaması olacaktır. 1-2 gün içinde yapacağız, zannediyorum yüzde 2 civarında olur" dedi.


Aybar, "Bursa 5. Otoshow Fuarı"nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ilk 3 ayda pazarda belli bir dinamizm olduğunu, satışların herkesin beklediği oranda, hatta bir miktar da üzerinde gerçekleştiğini belirterek, ilk 3 ay için bir durgunluktan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi.


Gazetecilerin son ekonomik gelişmelerin, otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacağı yönündeki soruları üzerine Aybar, şöyle konuştu:


"Önümüzdeki günlerde şu son birkaç gündür yaşanmış olan makro ekonomik değişimin sonucunda bir fiyat artışı, söz konusu olacaktır. Bunu 1-2 gün içinde açıklamış olacağız. Bunlar tabii genel makro ekonomik gelişimin getirdiği sonuçlardır. Bütün dünyada ham madde fiyatları artarken, dünyada belli bir gelişme yaşanırken Türkiye’de de tabi global pazarların artık bir parçası olarak bunun etkisi olacaktır. Netice itibarıyla bir miktar fiyat ayarlaması gözüküyor."


Aybar, fiyat artış oranının sorulması üzerine, "Elbette bizler de kendi hesaplarımızı yapıyoruz ve bu hesaplar sonucunda belli ölçülerde zam gereği ortaya çıktı, bunu gerçekleştireceğiz. Evet bir ufak fiyat ayarlaması olacaktır. Bu Nisan ayı başından itibaren, kendi firmam adına konuşuyorum 1-2 gün içinde yapacağız, zannediyorum yüzde 2 civarında olur" dedi.


TOYOTA: DÖVİZDEKİ ARTIŞ FİYATLARA YANSIYACAK


Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, döviz hareketlerinin otomotiv sektörünü yakından etkilediğini ifade ederek, "Dövizde son bir ay içinde yüzde 15’lik bir artış var. Bu tabi yüzde 15 olarak yansımaz ama belli bir miktarda zamana yayılı olarak fiyatlarda artış olacaktır" dedi. Orhon, "Bursa 5. Otoshow Fuarı"ndaki Toyota standında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye binek otomobil pazarında bu yılın ilk 3 ayı sonunda, geçen yılın aynı dönemine göre tahminen yüzde 30 kadar bir artış olduğunu belirtti.


Otomotiv sektörünün bu veriler ışığında, henüz durgunluğa giren bir sektör olarak değerlendirilemeyeceğini ifade eden Orhon, şöyle konuştu: "Şu anda tabi ekonomik çalkantı, Türkiye’ye de bir parça yansımaya başladı. Ama geç olsa da etkileri bize yansımaya başladı. Bu etkiler ne kadar sürer, bunu kimse daha bilme durumunda değil. Türkiye’de konjonktür çok hızlı değişebilir. Sonuçta bizim ümidimiz; Türkiye’deki belli belirsizlik ortamları tekrar belirginliğe kavuştuktan sonra ekonomik çalkantının etkileri daha aza inebilir ve bu yıl da otomotiv sektörü için yine bir artış yılı olarak kayda geçebilir diye düşünüyoruz."


Orhon, döviz hareketlerinin otomotiv sektörünü yakından etkilediğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla en son fiyatlarımız ocak ayında ayarlanmıştı... Ama dövizde son bir ay içinde yüzde 15’lik bir artış var. Bu tabi yüzde 15 olarak yansımaz ama belli bir miktarda zamana yayılı olarak fiyatlarda artış olacaktır. Bizim fiyatlarımız şu anda ayın 3’üne kadar geçerli. Demek ki ayın 4’ünden itibaren yeni fiyatlarımızı açıklayacağız" dedi.


Türkiye’deki pazar paylarını son 5 yıldır her yıl bir önceki yıla göre artırdıklarına da değinen Orhon, şunları kaydetti:


"Binek otomobilde geçen sene yüzde 8,3 pazar payına geldik. Bu da bizi çok yakın bir dördüncülük pozisyonuna getirdi. Bu sene de bu pazar payımızı korumayı hedefliyoruz. Bu pazar payının içinde de ’Auris’ modelimizin çok büyük etkisi var. Auris geçen sene, bizim kendi segmentinde en çok pazar payı olan modelimiz oldu. Bu da Adapazarı’nda üretilen yerli bir model olduğu için ayrıca önemli."


OYAK'TAN YENİ MODEL


OYAK Renault tarafından üretilen "Clio Grand Tour", Türkiye’de ilk kez, "5. Bursa Otoshow Fuarı"nda otomobil tutkunlarıyla buluştu.


OYAK Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, fuardaki Renault standında düzenlediği basın toplantısında, bugünün yeni görevinin ilk günü olması dolayısıyla kendisi için çok anlamlı olduğunu, ayrıca ayağının tozuyla en yeni modelin Türk müşterisiyle buluştuğu bir organizasyonda yer almanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.


Tunalıoğlu, Renault’nun Türk pazarında en çok satan iki model olan "Megane Sedan" ve "Symbol" ile pazar lideri olduğunu belirterek, sadece Türkiye pazarında değil, ayrıca 5 kıtada ve 100 ülkede de OYAK Renault’da yapılan otomobillerin satıldığını vurguladı. OYAK Renault’nun üretim kapasitesi ve ihracatının son 6 yılda 3 kat arttığına dikkati çeken Tunalıoğlu, şöyle konuştu:


"Şubat ayı sonu itibarıyla da üretim ve ihracatta yine en öndeyiz. Özetle OYAK Renault, Türk endüstrisine katkıda bulunan en büyüklerden biri. Son 10 yılda ihracat ciromuz 11 milyar doları, yatırım miktarı 1,3 milyar doları geçti. En önemlisi ve en çok gurur duyduğumuz, son 5 yılda istihdam miktarımız 3 bin arttı. Şu anda OYAK Renault ailesi büyüyerek 6 bin 600 kişiye ulaştı."


TÜRKİYE PAZARINA ÇIKMADAN ÜRETİMİ ARTIRILDI


Tunalıoğlu, bugün Türkiye’de ilk kez tanıtımı yapılan yeni modelin, aslında şu anda Avrupa’nın 15 ülkesinde yollarda dolaştığını belirterek, "İlk alınan geri dönüşlere, taleplere göre, katlanarak talepler artmakta. Bunun için bugünden itibaren bu modelimizin üretim kapasitesini yüzde 50 artırma kararını verdik ve bunun çalışmalarına başladık. Dolayısıyla hem Türk pazarı hem diğer ihracat pazarları için bu modeli daha çok üretme miktarına, çok yakın bir tarihte sahip olacağız" diye konuştu.


"CLİO GRAND TOUR 18 NİSANDA TÜRKİYE PAZARINDA"


"Clio Grand Tour"un aslında, "Clio" özelliklerini taşıdığını, ancak dinamizmi ve performansı "Clio 3"e benzediği gibi daha değişik standartları ve daha farklı boyutu ifade ettiğini anlatan Aybar, böylece kendi bulunduğu segmentte bir başka alt segment ortaya koyduğunu söyledi. Aybar, özellikle sürüş keyfi ve konforun yanı sıra uzatılmış şasisiyle aracın yarı yarıya daha fazla bagaj hacmi sunduğunu ve aracın daha fazla kullanım opsiyonuna sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


"Araç, 4 motor seçeneğiyle Türkiye pazarında olacak. Bunlar benzinli ve dizel olmak üzere, benzinlide 1,2 Litre 75 beygir ve 1,4 litre 98 beygir. Dizelde ise 1,5 Litre common rail motor esasıyla hem 65 beygir hem de 80 beygir olarak pazara sunulacak. Pazara sunuş tarihimiz 18 Nisan olacak. Clio Grand Tour’un satışa başlamasıyla birlikte Clio 3 ve Clio Grand Tour’un toplamında, bu yıl segmentte yüzde 11 pazar payı hedefliyoruz."


Aybar, "Clio Grand Tour"un fiyatının 18 Nisanda Türkiye pazarına sunulurken, mevcut "Clio 3"ün fiyatının bin YTL üzerinden başlayacağını belirterek, bu kapsamda otomobilin 27 bin YTL’den başlayan fiyatlarla satılacağını bildirdi.


OYAK Renault Genel Müdürü Tunalıoğlu, daha sonra otomobilin sembolik anahtarını, Renault Mais Genel Müdürü Aybar’a teslim etti.


PORSCHE CAYANNE GTS MODELİNİ İLK KEZ SERGİLİYOR


Porsche’nin, lüks SUV (Sport Utility Vehicle ’spor aktivite aracı’) sınıfındaki temsilcisi Cayenne’nin "GTS" modeli Türkiye’de ilk kez "5. Bursa Otoshow Fuarı"nda Türk otomobil severlerle buluştu.


Fuarın açılış töreninin ardından, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı İbrahim Aybar ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker’in de aralarında bulunduğu davetliler, Porsche standında sergilenen Cayenne GTS’nin tanıtım etkinliğine katıldılar. Üzerindeki örtü kaldırılan Cayenne GTS, Türkiye’de ilk kez otomobil tutkunlarıyla buluşmuş oldu. Alman lüks spor otomobil ve arazi aracı üreticisi Porsche’nin, tasarımı ve teknolojisiyle ön plana çıkan modeli "Cayenne"in daha sportif ve güçlendirilmiş versiyonu olduğu bildirilen "GTS", 4.8 litrelik V8 motora ve 405 beygir güce sahip. Arka bölümde yoğunlaşan krom kaplamalarının yanı sıra bagaj kapağındaki logosuyla diğer Cayenne versiyonlarından ayrılan ve 128 bin 985 avrodan satışa sunulan "GTS", 21 inçlik jantları, "B" ve "C" sütunlarının üzerindeki siyah süsleme plakaları ve sportif eşikleriyle dikkati çekiyor. Cayenne S’e göre 24 milimetre alçaltılmış şasiye sahip olan, 0-100 kilometre hızlanmasını 6.1 saniyede tamamladığı belirtilen Cayenne GTS’nin, 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketiminin ise 15,1 litre olduğu kaydedildi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler