YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O görüntülere erişim engeli
O görüntülere erişim engeli
14 Mart 2016 07:50
Ankara Kızılay patlaması sonrasında TİB harekete geçti ve o görüntülerin yayınlanması ve paylaşılmasına yasak getirildi. Çok sayıda istenmeyen görüntüler özellikle twitter hesapları üzerinden paylaşılmıştı.

TİB, sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybedenlere ait görüntülere erişimin engellenmesi kararını verirken mahkemeye başvuru yapıldı.

Ankara Kızılay'da yaşanan patlamadan hemen sonra bazı sosyal medya hesapları üzerinden hızla patlama alanından çok fazla görüntü paylaşılmıştı. Paylaşımda bulunan görüntüler büyük tepkilere neden oldu.

TİB, 5156 Sayılı Yasa kapsamında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) Kızılay'daki terör saldırısıyla ilgili alınan yayın yasağının ardından, patlamada yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin erişimi engelledi.

MAHKEMEYE BAŞVURU

TİB tarafından, söz konusu erişim engeline ilişkin Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesine de başvuruda bulunulduğu öğrenildi.

Ankara patlaması sonrasında özellikle Sosyla Medya hesapları üzerinden paylaşılan ve infial etkisi uyandıran görüntüler büyük tepki gördü. Patlama alanında insanların görüntülerini yükleyerek paylaşanlar hakkında harekete geçildiği gelen haberler arasında.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler