YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numarasını taşımak isteyen aboneler, abone merkezi
Numarasını taşımak isteyen aboneler, abone merkezi
Numarasını taşımak isteyen aboneler, abone merkezi
09 Kasım 2008 / 12:44 Güncelleme: 09 Kasım 2008 / 00:00

Cep telefonu abonelerinin numarasını değiştirmeden başka operatöre geçebilmesine olanak sağlayan ''Numara Taşınabilirliği'' uygulaması başladı.


Telekomünikasyon Kurumunca yaklaşık 6 aydır çalışmaları sürdürülen taşıma sistemi, bu sabahtan itibaren uygulanmaya başladı. Cep telefonu numarasını değiştirmeden başka operatöre geçmek isteyen aboneler, geçiş yapacağı GSM operatörlerinin bayilerine başvuruyor. GSM operatörleri, talepleri değerlendirerek en fazla 6 gün içinde sonuçlandıracak.


Numarasını taşımak isteyen aboneler, abone merkezine bizzat başvuru yapacak. Bilgilerin merkeze ve diğer operatöre iletilmesinin ardından ''fiili taşıma zamanı'' SMS ile aboneye bildirilecek. Abone, kendisine verilen yeni SIM kartını, taşıma zamanı bildirildiğinde makinesine takarak kullanıma başlayacak. Numarasını taşıyan abone, yeni operatöründe faturalı veya kontörlü sistemi tercih edebilecek.


Uygulama için abonelerin başvuru formu doldurmaları ve bireysel abonelerin TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı, kurumsal abonelerin ise ticari unvan ve vergi numarası ile başvuruda yapmaları gerekiyor.


Abonenin mevcut operatörü, ''Numaranın başka bir aboneye ait olması, abonenin mevcut işletmecisinde numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, abonenin kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması, taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış veya devam eden taşıma işleminin bulunması'' halinde taşıma talebini reddedebilecek.


Telekomünikasyon Kurumu, taşıma sırasında operatörlerin abonelerden alabileceği en yüksek ücreti 2 YTL olarak belirlemişti. Ancak GSM operatörleri, geçiş işlemini teşvik etmek amacıyla herhangi bir ücret talep etmeyeceğini duyurmuştu.


Numara taşıma işleminde, operatörünü değiştiren aboneler arandığında, çağrıyı yapanlara ''uyarı tonu'' verilecek. GSM operatörleri birbirine benzeyen uyarı tonlarını internet sitelerinde de duyuruyor. Telekomünikasyon Kurumu, ''uyarı tonu''nun yetersiz kalması halinde ''sesli anons'' sistemine de geçilmesini benimsemişti.


Numara taşınabilirliğine ilişkin bilgilere ''www.numaratasima.gov.tr'' adresinden ulaşılabilecek.


-AVRUPA'DA 56 MİLYON ABONE OPERATÖR DEĞİŞTİRDİ-


Numara taşıma uygulaması 26 Avrupa Birliği ülkesinde uygulanıyor. Uygulamanın yapıldığı ülkelere bakıldığında, Avusturya, Litvanya, Yunanistan 2004'te, İrlanda, Fransa, Finlandiya ve ABD 2003'te, Portekiz, İtalya, Almanya 2002'de, Danimarka, İsveç, Norveç 2001'de, İsviçre, Avusturya, İspanya 200'de, İngiltere ve Hollanda 1999'da numara taşınması uygulamasını başlattı.


Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulamanın başladığı günden itibaren toplam 56 milyon abone numarasıyla başka operatöre geçiş yaptı. Bu ülkelerde taşınan numara sayısının toplam abone sayısına oranı ortalama yüzde 8.3 olarak belirlendi.


Birlik üyesi ülkelerde numara taşınabilirliğinin ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda taşınan numara sayısı beklenenden az gerçekleşti. Bunun nedenleri arasında, ''abonelerin hizmetten haberdar olmamaları'' gösterildi. Son yıllardaki taşıma oranlarının ilk yıllardan çok fazla olduğu belirlendi.


Bazı ülkelerde toplam aboneye oranla numara taşıma oranları şöyle:


.Ülke                 Taşıma oranı (yüzde)


.Belçika                 19,81


.Çek Cumhuriyeti          1,32


.Estonya                 27,30


.Fransa                   2,86


.Litvanya                 0,81


.Danimarka               47


.İngiltere                0,83


.İtalya                  15,36


.Macaristan               1,72


.Hollanda                11,83


.Finlandiya               68


.İspanya                  35


Numara taşıma uygulamasının başarısını etkileyen faktörler arasında, ''Kuralların baştan belirlenmiş olması ve değişen koşullara cevap verebilecek esneklikte olması'', ''tek bir yere başvuru gibi taşıma yönteminin abone açısından kolay olması'', ''taşıma süresinin uzunluğu'', ''taşıma başına ücret alınıp alınmayacağı'', ''hizmet tanıtımı ve abone tarafından bilinirliği'' sayılıyor.


-TAŞIMA SÜRESİ-


Telekomünikasyon Kurumu, başlangıç itibariyle numara taşıma işleminin maksimum süresini 6 gün olarak belirledi. Abonelerin talepleri, operatörler tarafından bu süreden önce de sonuçlandırılabilecek.


Numara taşınabilirliğinin uygulandığı ülkelerde azami taşıma süreleri şöyle:


.Ülke                          Azami süre


.Malta                          4 saat


.Belçika                        2 gün


.İngiltere                      2 iş günü


.Avusturya                      3 iş günü


.Türkiye                        6 gün                   


.Slovenya, İsveç, İsviçre,


İtalya, Finlandiya, Hırvatistan 5 iş günü


.Almanya                        6 iş günü 


.Norveç                         7 gün


.Estonya                        7 iş günü


.İzlanda                        10 gün


.Hollanda                       10 iş günü


.Macaristan                     14 iş günü


.Portekiz                       20 gün


.Litvanya                       28 gün


.Fransa                         30 gün

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler