YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NASA'nın hatasını düzeltti
NASA'nın hatasını düzeltti
NASA'nın hatasını düzeltti
15 Nisan 2008 / 20:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


13 yaşındaki bir Alman genci, ABD Ulusal Havacılık Dairesi'nin (NASA), dünyaya bir asteroidin çarpması ihtimaline ilişkin hesabını düzeltti, NASA da hatasını kabul etti.Yerel bir Alman gazetesinin haberine göre, lise öğrencisi Nico Marquardt, Potsdam kentindeki astrofizik enstitüsünün teleskop gözlemlerinden yararlanarak, ''Aphosis'' adı verilen göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin 450'de 1 olduğunu hesapladı. Bu çarpışmaya 450 binde 1 ihtimal vermiş olan NASA yetkilileri de, genç dahinin haklı olduğunu Avrupa Uzay Ajansı aracılığıyla bildirdi.


NASA da Nico da, çarpışma halinde 320 metre çapında ve 200 milyar ton ağırlığında bir iridyum-demir topunun Atlas Okyanusu'na düşeceğini düşünüyor. Senaryo gerçekleşirse, çarpmanın etkisiyle meydana gelecek dev dalgalar kıyıları silip süpürecek, ayrıca atmosfere dağılan büyük miktardaki toz zerrecikleri de güneş ışınlarının bir kısmının yeryüzüne ulaşmasını bir süre engelleyecek. Nico'nun, NASA'nın hesap hatasını, bir yarışma kapsamında yaptığı ''Ölümcül Aphosis Asteroidi'' adlı çalışması sırasında bulduğu belirtildi.


''Aphosis'', yörüngesinde değişiklik olmazsa 13 Nisan 2029'da dünyanın yakınlarından geçecek. Yörüngede herhangi bir sebeple meydana gelebilecek sapma, çarpışmayı kaçınılmaz hale getirebilecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler