YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nasa'dan uzaylılara mesaj: "Sabah şerifleriniz hayrolsun"
Nasa'dan uzaylılara mesaj: "Sabah şerifleriniz hayrolsun"
02 Aralık 2015 08:58
NASA'da çalışan Dr. Yıldız, Voyager uydusuna gönderilen ses kayıtlarındaki Türkçe mesajın, "Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun" ifadesi olduğunu belirti.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümünde çalışan Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, uzaylıların varlığına inandığını ama dünyaya geldiklerine inanmadığını belirterek, "Mars'ta 2020'deyaşam aranacak, 2035'de ilk Mars astronotunu görebileceğiz" dedi.

Uluslararası Yetenekli Çocuklar Eğitim Programı kapsamında, Akdeniz Üniversitesinde "Gözlem teknolojileri, veri bilimi ve uzay araştırma robotları" konulu konferansa katılan Yıldız, NASA'nın evreni tanımak ve gezegeni anlamak misyonuyla kurulduğunu söyledi.

UZAYA "SABAH ŞERİFLERİNİZ HAYROLSUN" MESAJI

Uzaydaki yaşamla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Uzaya gönderilen Voyager uydusuna müzik kayıtları, bilgiler gibi bir dilde ses kayıtları da gönderildi. 'Olur da bir gün uzaylılar bulursa' diye gönderilen ses kayıtlarındaki Türkçe mesaj, 'Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun' kelimesiydi. Uzaylılara gönderdiğimiz mesaj bu. Uzaylılar karşımıza çıkarsa, 'Türkler neden bu kadar uzaya duyarsız' diye kızabilirler" ifadesini kullandı.

Etiketler: , , , ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler