YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NASA'dan o proje için büyük ödül!
NASA'dan o proje için büyük ödül!
25 Mayıs 2015 07:10
2030'da Mars'ta kullanılması planlanan evlerin tasarımı, 3 boyutlu yazıcılarla gerçekleştirilecek. Bunun için bir yarışma başlatan NASA, en iyi projelere toplam 2.25 milyon dolar ödül dağıtacak

ABD'nin Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), inovasyon kuruluşu America Makes ile uzayda Mars'ta kullanılacak en iyi evi belirlemek için bir yarışma başlattı. Yarışmacıların tasarladığı evler 3D yazıcıdan çıkarılarak hayata geçecek.

Birinci olan yarışmacı 50 bin dolar ödülün sahibi olacak. Projesi en iyiler arasında girmeyi başaran yarışmacılara ise toplamda 2.25 dolar ödül verilecek. 3D yazıcıdan çıkan evler bu sene eylülde New York'taki World Maker Faire'da (Dünya Maker Fuarı) sergilenecek. 

Yenilikçi fikirler aranıyor

Yarışma sayesinde 2030'da Mars'a gönderilmesi planan bir insan kolonisinin kullanacağı evler için yenilikçi fikirler edinilmesi planlanıyor. Projenin ilk ayağında yarışmacılardan yapısal bileşenlerin üretimi için kullanılacak teknolojilere odaklanması bekleniyor. 26 Eylül'de başlayacak iki aşamada ise katılımcılardan aynı malzemeleri kullanarak evin bulunduğu bir yaşam alanı tasarlaması istenecek. Her iki aşamada da birinci olan yarışmacı 1.1 milyon dolar ödül alacak.

Etiketler: , , ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler