YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NASA'dan ezber bozan keşif
NASA, 2016 HO3 isimli bir astroit keşfettiğini ve bunun dünyanın yarı uydusu olduğunu açıkladı.
NASA'dan ezber bozan keşif
19 Haziran 2016 / 21:30 Güncelleme: 19 Haziran 2016 / 21:45

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın etrafında yüz yılı aşkın dönen bir yarı uydu keşfetti.

Dünya'nın tek kozmik arkadaşının ay olmadığı ve bir refakatçısının daha olduğu bildirildi.

NASA, 2016 HO3 isimli bir astroit keşfettiğini ve bunun dünyanın yarı uydusu olduğunu açıkladı. 2016 HO3 isimli asteroidin, 10 yıl önce görüntüden kaybolan 2003 YN107'nin bir benzeri olduğu belirtildi.

İlk keşfin 27 Nisan'da Hawaii'deki Pan-STARRS 1 araştırma teleskopunu kullanan bilim adamları tarafından yapıldığını açıklayan NASA, o günden bu yana incelenip gökbilimciler tarafından kayıt altına alınan asteroidin 2016 HO3 ismiyle etiketlendiğini açıkladı.

İncelemeler sonucunda bir yarı uydu olduğu sonucuna varılan asteroidin, 38 ila 120 metre çapında olduğu tahmin ediliyor.

Los Angeles kenti yakınında bulunan NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarındaki dünyaya Yakın Cisim Araştırmaları Merkezi (NEO) Müdürü Paul Chodas, yeni keşifle ilişkin, 2016 HO3'ün yaklaşık yüz yıldır dünyanın istikrarlı bir yarı-uydusu olduğunu bildirdi. 

Chodas, dünyanın ve güneşin etrafında dönen 2016 HO3'ün, bulunduğu konumu yüzyıllar boyunca koruyarak, dünyanın refakatçısı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Dünya'nın etrafından, "aşağı yukarı sıçrayarak küçük bir dans halinde yılda bir kez" geçtiği tespit edilen yeni yarı uydu, dünyaya tehdit oluşturmuyor.


AA

uyudu
 // dede
Yarı uydu diyerek bizleri uyutmaya çalışır bu zındıklar, taş toprak görünümünde bir araç sonra her anı gözle dur, nasıl olsa uyudu der geçer bu hıyarlar bizde uyuruz....
20 Haziran 2016 Pazartesi 09:24
SALLAYIN BAKALIM
 // ADEMOĞLU
Nasa nerede Amarikada çalışanının çoğu Amarikalı her gün dünya ya hava atıyorsunuz.Bir yıl önce uzayla ilgili söylediklerini kendileri doğrulayıp kendileri yalanlıyor.Dünyada bunları doğrulayıp yalanlayan başka kimse yok zaten.Bizlerde aaa bunu Nasa demişse doğrudur diyoruz.Yok kardeşim bunlar yalancı inanmayın.Uzaya diye nereye adam yolluyorlar belli değil.Bunların en iyi buluşu evrim teorisi.Varın gerisini siz düşünün...
20 Haziran 2016 Pazartesi 08:28
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler