YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NASA Spirit'ten umudu kesti
Mars'a 4 Ocak 2004'te inen ikiz robotlardan Spirit, sadece üç aylığına gönderildiği Kızıl Gezegen'de 6. yılına girerken, giderek sona yaklaşıyor.
NASA Spirit'ten umudu kesti
06 Ocak 2010 / 17:15 Güncelleme: 06 Ocak 2010 / 17:17

Mars'ın güney yarıküresindeki Yurt Düzlüğü platosunun batısında yer alan Truva kraterinin bir köşesinde Nisan'da kuma saplanmasının ardından, altı tekerlekli robotu kurtarma çabaları şimdiye dek sonuçsuz kaldı ve Spirit'in bataryalarının giderek güç kaybettiği bildirildi.

Amerikan uzay kurumu NASA, hareketsiz kalması yüzünden güneş panelleri üzerinde biriken tozun Spirit'in bataryalarının dolmasına engel olduğunu belirterek, bir rüzgarın tozları süpürmemesi veya bir enerji yükselişi olmaması halinde robotun Mars'taki gündönümü olan Mayıs'tan sonrası için geleceğinin karanlık olduğunu kaydetti.

Bunun Mars kışı boyunca robotun çalışması için yeterli gücü olmaması anlamına geldiğini belirten NASA, bu koşullara rağmen Spirit'in bilimsel çalışmalarına devam ettiğini, hatta beklenmedik bir keşif bile yaptığını açıkladı.

Spirit'in tekerlekleri boşa dönmesine ve kuma saplanmasına rağmen, bu bölgede bir zamanlar yaşam olduğunu gösterebilecek sülfat kalıntıları bulduğu belirtildi. AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler