YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NASA büyük keşfini duyuracak
NASA büyük keşfini duyuracak
05 Kasım 2015 15:04
Geçtiğimiz aylarda NASA'dan yapılan açıklamalar sonrası yeni bir Mars açıklaması daha yapılacak. Mars'ta su bulunduğuna ilişkin açıklamalar yapan NASA'nın bu sefer neyi açıklayacağı merak konusu oldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), bu akşam Mars'la ilgili ''büyük bir keşfin'' açıklanacağını duyurdu. Açıklamanın, Mars'ın atmosferiyle ilgili olduğu düşünülüyor.

Nasa açıklamayı bu akşam Türkiye saatiyle 22.00 için duyurdu.

Büyük merak uyandıran bu açıklamanın ardından yapılan değerlendirmelerde, Mars'ın atmosferi hakkında önemli keşiflerin olduğu ve bu keşiflerin açıklanacağı üzerinde duruluyor.
Öne çıkan beklentilerden biri, Mars'ta atmosferin bir zamanlar dünyadakine benzer olduğuna dair.

Washington'da yer alan James Webb Auditorium'dan yapılacak açıklama NASA TV'den de canlı olarak yayınlanacak.

NASA nedir?

NASA, (National Aeronautics and Space Administration) (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 yılında ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

NASA, Ay'a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD'nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir. Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler