YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Modem şifreni paylaşma"
Modem sahiplerine ‘şifreni paylaşma’ uyarısı
"Modem şifreni paylaşma"
24 Eylül 2010 / 20:41 Güncelleme: 24 Eylül 2010 / 20:41

Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, modem şifrelerinin bilinçli ya da bilinçsiz şekilde paylaşılmaması gerektiğini belirterek, modemi kullanan birinin işleyeceği suçun modem abonesinin sorumluluğu altında olduğunu söyledi.
       

Rixos Otel'de devam eden 27. Ulusal Bilişim Kurultayı'nın üçüncü gününde internet güvenliği konusu ele alındı.
       

Panelde konuşan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, modem şifrelerinin bilinçli ya da bilinçsiz şekilde paylaşılmamasını belirterek, modemi kullanan birinin işleyeceği suçun modem abonesinin sorumluğu altında olduğunu uyarısında bulundu.
       

Kablosuz modemlerde şifrenin bilinçli veya bilinçsiz şekilde paylaşılmasının risklerinin söz konusu olduğuna dikkat çeken İlbaş, "Şifre paylaşımının öncelikli bir kablosuz modemin erişim şifresinin belirlenmemiş olması yani bilinçsiz bir şekilde şifrenin paylaşılmış olması 253 bilgisayarın bağlanmasına neden oluyor. Bu bilgisayarlardan herhangi bir tanesinde yapılacak işlenen suç modemin sahibini ilgilendiriyor. Bazı kullanıcılar kablolu veya kablosuz modemlerini kendi istekleri ile şifresini paylaşıyorlar bunun da bir takım sıkıntıları var herhangi bir suç işlenmesi halinde abonenin sorumluluğu altında kalıyor. Buna ek olarak modemin şifresinin paylaşılarak internetin paylaşılması ayrıca suç kapsamında." dedi. CHA
       

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler