YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Milli Sakarya' İsrail'in 'Demir Kubbesi'ni solladı
Türkiye, Kilis'e yönelik DAEŞ tehdidine karşı Çok Namlulu Roketatar Sistemi Sakarya, İHA ve Fırtına obüsleriyle üçlü bir sistem kurdu. İsrail'in füze savunma sistemi "Demir Kubbe"de yüzde 91 olan saldırı önleme başarısı, bu sistemde yüzde 100'e ulaştı.
'Milli Sakarya' İsrail'in 'Demir Kubbesi'ni solladı
15 Haziran 2016 / 10:39 Güncelleme: 15 Haziran 2016 / 10:45

Kilis kent merkezine 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Suriye’deki terör örgütü DAEŞ mevzilerine 81 roket mermisi atışı gerçekleştirildi. Düzenlenen saldırılarda 21 kişi hayatını kaybederken 80 kişi yaralanmıştı.

TAM İSABETLE VURULDU

Saldırıların artması üzerine Fırtına Obüsler'inin konuşlandığı Kilis sınırına geçtiğimiz Mayıs ayı başında Milli üretim Çok Namlulu Roket Atar Sistemi Sakaryalar ve İHA'lar da yerleştirildi.

24 saat havadan DAEŞ mevzileri gözetlenerek alınan koordinatlar eşliliğinde Sakarya ve Fırtına Obüsleri hedefleri tam isabet vurmaya başladı. Bu sayede hareket halinde DAEŞ bölgesindeki tüm araçlar imha edildi. Sakaryaların tam isabetle imhasında çok sayıda DAEŞ militanı ile roket bataryaları da etkisiz hale getirildi.

DEMİR KUBBE'Yİ SOLLADI

Milli Sakarya ve İHA'lar İsrail’in geliştiği ve Gazze hattında kullandığı Demir Kubbe diye adlandırılan radarlı sistemi solladı. Demir Kubbe yüzde 91 başarı sağlarken Türkiye’nin Suriye’ sınırına kurduğu sistem Dünya’da bir ilki başararak yüzde yüz imha kabiliyetine ulaştı. 

700 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Kilis’e atılan roketlerin ardından Kilis sınırına konuşlandırılan Sakarya Obüs ve İHA'lar üçlüsü son bir ay içerisinde yaklaşık 700 DAEŞ militanını etkisiz hale getirdi. Roket üretim tesisi tespit edilerek uçaklarla imha edildi. Roket fırlatma rampalarından 126 tanesi daha atış yapılmadan anında imha edildi.

Suriye'den Türkiye’ye atış hazırlığında olduğu tespit edilen, 13 DAEŞ terör örgütü hedefi, Fırtına obüsleri ve hava harekatıyla vuruldu. Operasyonda 5 DAEŞ terör örgütü mensubu öldürüldü. 

 

AKŞAM

 // mehmet
Yerlimi ))))))...
15 Haziran 2016 23:59
 // RİFAT SÖZÜÇOK
ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME...
15 Haziran 2016 19:08
dikkat edelim
 // vatandaş
hedefi yerinde(yerde) vurmak ayrı bir kabiliyet, fırlatılan füzeyi havada algılayıp hızı ne olursa olsun rotasının anlaşılıp havada füzeyi karşılamak ve etkisiz hale getirmek ayrı bir kabiliyet ister...
15 Haziran 2016 Çarşamba 11:43
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler