YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Microsoft Yahoo’yu Satın Mı Alıyor?
Microsoft Yahoo’yu Satın Mı Alıyor?
27 Mart 2016 05:59
Microsoft, kötü günler geçiren Yahoo’yu satın almak için harekete geçti. Çok yakında, Microsoft-Yahoo birlikteliği ile karşı karşıya olabiliriz.

Microsoft, Yahoo ile gerçekleştirmesi muhtemel özel sermaye anlaşması ile gündeme geliyor. Microsoft Corp(MSFT.O), Yahoo Inc.(YHOO.O) arasındaki anlaşmanın ön görüşmelerinin tamamlandığı belirtiliyor.

Bir zamanların internet devi Yahoo, son zamanlarda kötü bir gidişata sahip olmuştu. Sağlık, seyahat, otomobil, emlak vb. ofislerini kapatan, işçi çıkarımlarına başlayan firma 2015’in son çeyreğini 4.3 milyon dolarlık zararla kapatmıştı.

Microsoft ise bir zamanlar sektörün dev isimlerinden olan Yahoo ile özel sermaye anlaşması yaparak, şirketi satın almayı planlıyor.

Reuters'da ye alan habere göre uzun süredir devam eden arama, reklam anlaşmalarını sürdüren iki firma böylece bir kurum bünyesinde faaliyetlerine devam edecekler.

Bir süre önce hisselerin bir kısmını satışa çıkaracağını açıklayan Yahoo ile, Goldman Sachs, JP Morgan, PJT gibi şirketler ilgilenmiş; Verizon Communications Başkanı Francis J. Shammo, kablosuz taşıyıcılar konusunda şirketi satın almaya sıcak baktığını ifade etmişti.

2008 yılında Microsoft’un CEO’su olan Steve Ballmer, 45 milyar dolar karşılığında Yahoo’yu satın almaya çalışmış; fakat başarılı olamamıştı.

Microsoft’un şu anki satın almayı gerçekleştirip, gerçekleştirmeyeceği netliğini korumazken; Yahoo’nun kötü gidişatını gidermek adına bir fırsata sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

SHİFTDELETE

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler