YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lütfi Elvan: İnternete sansür yok
Lütfi Elvan: İnternete sansür yok
16 Ocak 2014 15:00
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internete yeni düzenleme getirecek yasayla ilgili herhangi bir sansür olmadığını, düzenlemenin kişi haklarını koruduğunu söyledi.

Habertürk TV’de internet düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, düzenleme ile internet sitelerinin kapatılmayacağını, ilgili sayfaya erişimin durdurulacağını kaydederek, "Mevcut düzenleme kalsaydı geçmişteki sorunlar devam edecekti. Mahkeme ’Youtube kapansın’ dedi. Şu andaki düzenlemede URL dediğimiz, sadece o sayfaya erişim duruyor" diye konuştu.

Şikayet halinde 4 saat içinde engelleme olacağını, mahkemenin de 48 saat içinde karar vereceğini kaydeden Elvan, "Gerçek hayatta suç olan, internette de suçtur" dedi.

AB ülkelerinde çok daha sert yaptırımlar olduğunu kaydeden Elvan, "Örneğin Twitter veya Facebook’ta iftira ile karşı karşıya kaldınız, ne yapacaksınız? Bunları hepimiz yaşıyoruz. Almanya’da iftira suçları 3 yıla kadar hapis cezasına tabi. İtalya’da hakaret, hapisle cezalandırılıyor. Şu anda yaptığımız düzenleme AB’nin birçok ülkesindeki düzenlemeden daha ileridir. İngiltere’de hakaret suçuyla karşı karşıya kalırsanız 6 aya kadar hapis cezası var. Fransa’da hapis cezası verilmiyor, 12 euro’ya kadar para cezası söz konusu" diye konuştu.

13:01
 // SANSÜR'ÜN HER TÜRLÜSÜ ZARARLIDIR
Sansür'ün; sapıkça, sadistçe, vahşice yayınlar hariç, hepsine karşıyım. Elbette, uyuşturucu, silah, cinsel sapkınlık telkin eden yayınlar sansürlenmelidir. Demek istediğim, fikir ve düşünce özgürlüğü. Her ağır eleştiri, hakaret olarak algılanmamalı. Katil'e, katil; haine, hain denilebilinmeli....
16 Ocak 2014 13:01
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler