YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurumlara internet sitesi açma zorunluluğu
Kurumlara internet sitesi açma zorunluluğu
18 Aralık 2014 22:44
İl Özel İdareleri ve Belediyelerin internet sitesi kurması zorunlu hale gelecek

İl Özel İdareleri ve Belediyelerin internet sitesi kurması ve belirli bilgileri burada yayımlaması zorunlu hale getirilecek.
 
Öncelikli Dönüşüm Eylem Planı'na göre, hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı sorumluluğunda İl Özel İdareleri ve Belediyelerin internet sitesi kurması ve belirli bilgileri burada yayınlaması zorunlu hale getirilecek.
 
Mahalli idarelerin aldığı kararlar ve yaptığı harcamalar konusunda vatandaşın daha hızlı ve güvenilir bilgi edinmesini sağlamak, şeffaflık ve hesap verilebilirliği tesis etmek amaçlanıyor.
 
Mahalli idarelerin borçlanma sistemi, hesap verilebilirliği güçlendirecek mahiyette düzenlenecek. Mahalli idarelerin borçlanma sistemi gözden geçirilerek borçlanmanın nesnel kriterlere bağlanmasıyla ilgili düzenleme Aralık 2015 tarihine kadar hazırlanacak.
 
Bürokratik süreçlerin iyileştirilmesi
 
İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarında basitleştirme ve uygulama birliği sağlanacak.
 
Sadece yerel yönetimlerin izin veya ruhsat vermesiyle faaliyete başlama imkanı bulunmayan işyerleri için birden fazla izin, ruhsat alınması usulüne son verilecek. İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarında büyükşehir belediyeleri ile belediyeler arasında uygulama birliği sağlanacak.
 
Büyükşehir belediyeleri ile diğer belediyeler arasında işyeri açma ve çalışma ruhsatları ile ilgili uygulama farklılıkları tespit edilerek, bu uygulama farklılıkları giderilecek.
 
Pasaport kayıtları TÜİK'in kullanımına açılacak
 
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün pasaport kayıtları, giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaş ayırımında, kapı-milliyet-ay bazında sayılarının, çıkış yapan ziyaretçiler ile vatandaş giriş anketlerine çerçeve oluşturmak üzere TÜİK'in kullanımına açılacak.
 
Ceza adaleti sistemi işleyişinin ilk aşamasını oluşturan kolluk kuvvetleri aşamasında meydana gelen suç olayı, olaya karışan şüpheli ve mağdur profiline ilişkin olay istatistiklerinin altyapısı oluşturularak, istatistik üretim sürecine dahil edilecek.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tutulan pasaport kayıtlarının tekleştirilmesi, iş tekrarının önlenmesi, verilen hizmet kalitesinin artırılması, işgücü ve zaman kaybının azaltılması sağlanacak.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler