YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Knight Online, kafelerde şövalyelik yapamayacak?
Knight Online, kafelerde şövalyelik yapamayacak?
Knight Online, kafelerde şövalyelik yapamayacak?
08 Mayıs 2008 / 15:56 Güncelleme: 08 Mayıs 2008 / 00:00


Haber: Volkan NAZLILAR


Dünya üzerinde online olarak oynanan MMorpg (massively multiplayer roll playing game) tarzındaki Knight online adlı oyun İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile 81 ilde ve bu illere bağlı ilçelerdeki internet kafelerde oynatılması yasaklandı.


Telekomünikasyon Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gelen çok sayıda ihbar kurum tarafından değerlendirmeye alınarak İçişleri Bakanlığı’na iletildi ve süreç işlemeye başladı. Bu konuda gerekli düzenlemeleri yapma görevi şu an illerin ve ilçelerin Mülki Amirliklerinde.


Artık ülkemizde fenomen haline gelen oyun, yapılan araştırmalar neticesinde dünyada en çok Türkiye üzerinden oynanıyor. İki ırkın (karus-human) birbiriyle sonu gelmeyen savaşının dramatize edildiği oyun yaş sınırı da gözetmiyor. İlkokul çağındaki çocuklardan orta yaşın üstündeki insanlara kadar müptelaları var. Günde yaklaşık 8-9 saatini bu oyunda geçirdiklerini söyleyenlere rastlamanız pekala mümkün.


Oyunda geliştirdiğiniz karakterlerin K2 network adlı firmaya ait olduğu sözleşmede belirtilmiş olmasına rağmen oyun içerisinde elde edilen eşyalar(item) ya da karakterler (char olarak anılıyor) inanılmaz fiyatlara oyuncular arasında el değiştiriyor. Bir örnek vermek gerekirse Chitin Shield (kısa adı Cs) adı verilen bir kalkan 650-800 ytl arası bir fiyata alıcı bulabiliyor. Ya da 80 ‘level’a (seviye) yükselmiş üzerinde değerli eşyalar bulunan bir karakter 1000 ile 4000 ytl arası fiyatlara peynir ekmek gibi satılıyor.


Bu konuda ki rantı gören bazı internet cafelerde premium adı verilen ve oyunda daha çabuk seviye yükseltmenize imkan sağlayan paketleri ve gb (gold bar) adı verilen oyun paralarını kafelerinde satarak ciddi bir kaynağa sahip oluyorlar.


BOŞANMALARA BİLE SEBEP OLUYOR


Bir çok ailevi problemlere yol açan hatta bu bağımlılığın boşanmalarla bile sonuçlandığı ülkemizde adı anılan oyunun okul çağındaki çocukların psikolojisini bozduğu, hatta ve hatta haksız yere gaspedilen bir eşya(item) için insanların ülke içerisinde seyahat edip birbirleriyle kavgaya tutuştuğu haberleriyle sık karşılaşılıyor. İçişleri Bakanlığı bu genelgeyi valiliklere göndermek ve internet kafelerde bu oyunu yasaklamak suretiyle; gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunma ve aile yapısının bozulmasını engelleme ile toplumda huzur ve sükunu sağlama görevini yerine getirmiş oluyor.


Aldığımız bilgilere göre bu işin ilk aşaması olabilir. Evlerde bu oyunun oynanmasıyla ile ilgili şu an için yasal bir kısıtlama sözkonusu değil ancak bu sosyal travma aynı hızla devam ederse gelecekte tamamen yasaklanması da hiç uzak bir ihtimal değil.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler