YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Klavyeyi okuyan veya klavyeyi dinleyen casus yazılımlar var
Klavyeyi okuyan veya klavyeyi dinleyen casus yazılımlar var
Klavyeyi okuyan veya klavyeyi dinleyen casus yazılımlar var
29 Aralık 2008 / 07:34 Güncelleme: 29 Aralık 2008 / 00:00

Sav'ın dinlendiği iddiasını araştırmak için kurulan komisyona casus yazılımla ilgili bilgi veren Şeref Sağıroğlu vekilleri, "Temizlikçiniz bilgisayarınıza yerleştirdiği cihazla telekulak olabilir" diye uyardıCHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın yasa dışı dinlendiği iddiasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Şeref Sağıroğlu, uyarılarıyla üyeleri endişelendirdi. Sağıroğlu, yaygın kullanılan pek çok casus yazılım türleri bulunduğunu söyledi. Casusluk yöntemleri, casus yazılımlar ve korunma yöntemlerini anlatan Sağıroğlu, saldırının 'senaryosu önceden belirlenmiş, insanın aklının, hayalinin sınırlarını zorlayan türde' olduğuna işaret etti. Sağıroğlu, şunları söyledi:


CASUS KLAVYELER VAR


"Klavyeyi okuyan veya klavyeyi dinleyen yazılımlar var. Bu yazılım, ilk etapta kişinin şifresini elde edebilecek bir yapıdadır. Şifrenizi elde ettiği anda, zaten sisteminizi ele geçirmiş anlamına geliyor. Kullanıcı şifrelerinden tutun, dosya şifrelerine, şifre anahtarından tutun banka kredi şifrelerinize kadar, eğer internetten işlem yapıyorsanız, bu yazılımlar kop-yalayıp karşı tarafa aktarabilecek yeteneklere sahip yazılımlardır.


TESPİT ETMEK ZOR


Casus yazılımlarda, donanımsal ve yazılımsal olanlar var. Donanım olarak baktığımızda bir bilgisayar içerisinde bakın küçük bir parça, bilgisayarın arkasına, klavyeye takılıyor. Takıldıktan sonra da klavyeye bastığınız tüm bilgileri o küçücük donanım üzerinde o bilgiler tutuluyor. Temizliği yapan bir kişi bilgisayarınızın arkasına küçük bir parça takarak, sizin bilgisayarınızı ele geçirebilir ve bunu tespit etmek mümkün değil. Şimdi soruyorsunuz buna çözüm nasıl bulabiliriz? Buna çözümü, dikkatle bulacağız."


Telekulağı periye benzetti


Sağıroğlu, casus yazılımların kolay fark edilemediklerini, işlerini bitirip kaybolduklarını anlatınca Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, "Cinlere benziyor" dedi. MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da "Cinleri, perileri radyoizotopla izah eden materyalistler de var" diye konuştu. Sağıroğlu, vekillere hediye edilen bilgisayarların casus yazılım taşıyor olabileceğini söyledi.


Kurye eve kadar getiriyor


Casus yazılımların internetten sipariş edildiğini ve 45 dolara kuryeyle eve kadar getirildiğini anlatan Sağıroğlu, casus klavyelerin ise 800 YTL'ye alınabildiğini, normal klavyeden görüntü olarak bir farkı olmadığını söyledi. Sağıroğlu, 500'den fazla yazılım bulunduğunu bunların çoğunun ücretsiz olduğunu da iddia etti. Sağıroğlu, casus telefonların yanısıra çiçeklik, çanta, duvar saati şeklinde de dinleme cihazlarının internetten satıldığını söyledi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler