YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kişisel bilgileriniz internette satılıyor
Kişisel bilgileriniz internette satılıyor
02 Ağustos 2014 16:59
Cep telefonu ve mail adresi gibi kişisel bilgiler, haberiniz olmadan şirketlere satılıyor. Kargo şirketleri veya çağrı merkezi gibi firmalarda çalışanlar tarafından sızdırılan dataların fiyatlarına ise 5 ile 10 bin TL arasında fiyat biçiliyor.

Star'ın haberine göre; Cep telefonlarına şirketlerden gelen istenmeyen mesajlar veya mailler vatandaşı çileden çıkardı. Günde 3-4 kez ismini dahi duymadığınız mobilyacı, market, dil kursları, ehliyet kursları, masaj salonları, hatta cinsel içerikli ürün satan şirketlerin kampanya mesajlarını almak zorunda kalan vatandaş, kişisel bilgilerinin kimler tarafından nasıl paylaşıldığı sorusuna cevap arıyor.

Bu yönde tüketici derneklerine her gün yüzlerce şikayet yağıyor. Bunun üzerine yaptığımız araştırmada kişilerin mail adreslerini, cep telefonu numaralarını hatta ev adreslerinin bile para karşılığında internet üzerinden satıldığı ortaya çıktı.

Kişisel bilgilerimiz ise kargo şirketleri, e-ticaret siteleri, telefoncular, çağrı merkezleri ve bankalar gibi tüm bilgilerimizi güvenerek paylaştığımız kurum ve şirketler üzerinden sızdırılıyor.

Şirket çalışanları yapıyor

Bu tür şirketlerde halen çalışan veya işten ayrılmış kişiler data bilgilerini ele geçirerek bunları internet üzerinden pazarlıyor. İnternetten data bilgisi satan onlarca şirket bulunuyor.

İrtibata geçtiğimiz birkaç kişiden aldığımız bilgiye göre, 5 milyon aktif cep telefonu numarası ve mail adresi 5 bin TL’ye satılıyor. Ayrıca aynı kişilerin ev adreslerini de isterseniz fiyat 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Görüştüğümüz Zafer isimli kişi şöyle anlatıyor:

“Bir kargo şirketinde bilgi işlem servisinde çalışıyordum. İşten ayrılmadan önce tüm bilgileri aldım ve şimdi satıyorum. Bu bilgiler altın değerinde. İsteseniz de hiçbir yer bulamazsınız.” Ömer isimli kişi ise “Bir e-ticaret sitesinin pazarlama departmanındayım. Elimde 10 milyon kişinin data bilgisi var. Bunun yasa dışı olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla talep geliyor” diyor.

En pahalı data 50 yaş üstü erkek

Bu bilgilerin güncel olması değerine değer katıyor. Şayet bilgiler yeni sızdırılmış ise fiyatı 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ayrıca kişileri cinsiyet ve alışveriş taleplerine göre de ayırabiliyorsunuz. Yalnızca bayan müşterilere yönelik bir kampanya veya satışınız olacak ise o yönde data bilgisi alıyorsunuz. Ya da 50 yaş üstü erkek tüketici datası istiyorsanız o yönde data satın alabiliyorsunuz.

En çok talep göre data bilgisi ise 50 yaş üstü erkeklerinki oluyor. Bunun nedenini ise datayı satan kişi şöyle açıklıyor: “Cinsel içerikli ürünlerin pazarlanması gizli saklı yapılıyor. En çok cep telefonu mesajı üzerinden bu ürünler gidiyor. Bu nedenle en fazla talep 50 yaş üstü erkek müşteri datasına geliyor.”

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler