YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kavanozlara konulmuş 100 insan beyni 12 yıl önce yok edildi
Kavanozlara konulmuş 100 insan beyni 12 yıl önce yok edildi
04 Aralık 2014 13:54
Formaldehit dolu kavanozlara konulmuş 100 beynin, 12 yıl önce yok edildiği ortaya çıktı.

ABD'de dün Teksas Üniversitesi'nin araştırma laboratuvarından kaybolduğu açıklanan yaklaşık 100 insan beyninin, öğretim üyelerinin araştırma ya da eğitim için kullanılamayacağına karar vermesi üzerine 12 yıl önce yok edildiği ortaya çıktı.

Austin'deki Teksas Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, tam olarak kaç beynin yok edildiğinin bilinmediği belirtildi. Açıklamada, "Araştırmacı ve eğitimci olarak korumamız altına verilen örneklerin olası bilimsel değerine büyük saygı duyuyoruz. Örneklerin yok edilmesi kararının niçin alındığı ve nasıl uygulandığını bulmak için bir komite kurulmuştur" ifadesi kullanıldı.  

Teksas Üniversitesi, formaldehit dolu kavanozlara konulmuş 200 beyinden oluşan koleksiyonunu 28 yıl önce Austin Devlet Hastanesi'nden devralmıştı.

Kayıp beyinler arasında 1966'da üniversitenin saat kulesinden 16 kişiyi vurarak öldüren Charles Whitman'ın beyninin de bulunduğu iddialarına yanıt veren Teksas Üniversitesi Sözcüsü Gary Suswein, iddiaları şehir efsanesi olarak niteledi.

Koleksiyonun küratörlerinden Prof. Dr. Tim Schallert, dün koleksiyonun yarısının kayıp olduğunu açıklamış, diğer küratör Prof. Dr. Lawrence Cormack da "60 kavanoz içindeki beyinlerin Cadılar Bayramı muzipliği için öğrenciler tarafından aşırılmış'' olabileceğini söylemişti.

 

AA

Etiketler: ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler