YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kasım ayında yapılan Üçüncü Nesil ihalesinde son aşamaya gelindi
Kasım ayında yapılan Üçüncü Nesil ihalesinde son aşamaya gelindi
Kasım ayında yapılan Üçüncü Nesil ihalesinde son aşamaya gelindi
03 Şubat 2009 / 14:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kasım ayında yapılan Üçüncü Nesil ihalesinde son aşamaya gelindi. Danıştay ihaleyi onaylayarak Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurulu’na gönderdi. Operatörler ile ihale sözleşmesinin bu hafta içinde imzalanması bekleniliyor. Sözleşme gereği peşin alınacak ihale bedeli ile devlet 3N ihalesinden yaklaşık 2 milyar YTL gelir elde edecek.


Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 3N ihalesinde son noktaya gelindi. Danıştay’ın onayladığı ihale imtiyaz sözleşmesi taslağı BTK’ya gönderilirken, Kurul’un ardından sözleşmenin birkaç gün içinde imzalanması bekleniliyor.


YAKLAŞIK 2 MİLYAR YTL PEŞİN ÖDECEK
Sözleşme gereği ihale bedelleri peşin olarak ödenecek. Operatörlerin sözleşmelerin imzalanmalarının ardından üç ay içinde tesislerini kurup işletmeye başlaması gerekiyor. Yılın ilk yarısında 3N uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Kasım ayında yapılan 3N ihalesinde devlet, Turkcell'den KDV dahil 858 milyon YTL, Vodafone'dan 600 milyon YTI "Avea'dan da 512 milyon YTL olmak üzere 1 milyar 970 milyon YTI. gelir elde etti.


3N'NİN GETİRDİKLERİ
-Hızlı ve kaliteli mobil görüşülebilecek.
-Hız ve kalite A, B, C, D lisanslarına göre değişiklik gösterecek.
-En hızlı ve en kaliteli görüntü A lisansında olacak.
-Internet 72 kat daha hızlı olacak.
-Cep telefonundan veri, müzik dosyaları indirmek
kolaylaşacak.
-Görüntülü telefon görüşmeleri başlayacak.
-Cep telefonlarından televizyon izlenebilecek.
-Cep telefonlarından her yerde multiplayer karşılıklı
oyun oynanabilecek.
-Video konferans yapılabilecek.


İHALE BİR KEZ ERTELENMİŞ BİR KEZ DE İPTAL EDİLMİŞTİ
25 Mayıs 2007’da yapılması planlanan ihale yeterli başvuru olmaması nedeniyle Telekomünikasyon Kurumu tarafından 7 Eylül 2007 tarihine ertelenmişti. 7 Eylül'de yapılan ihaleye Turkcell tek katılımcı olarak girmiş ve A grubu lisansı için 321 milyon euro teklif vermişti. B, C ve D tipi lisanslar ise katılımcı olmadığı için ihale edilmemişti. Vodafone ve Avea ise şartname aldıkları ihaleye numara taşınılabilirliği uygulamasından önce üçüncü nesile geçilmesinin Turkcell lehine haksız rekabet yaratacağı gerekçesiyle katılmamıştı. İhaleye tek katılımcı olması nedeniyle Telekomünikasyon Kurulu yeterli rekabet şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler