YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karayel, hedefi on ikiden vurdu
Vestel tarafından geliştirilen insansız hava aracı karayel, Konya semalarındaki ilk mühimmatlı atışında hedefini on ikiden vurdu.
Karayel, hedefi on ikiden vurdu
22 Haziran 2016 / 19:20 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 19:21

Vestel'den yapılan açıklamaya göre, tasarımını Vestel Savunma Sanayi mühendislerinin üstlendiği, Savunma Sanayii Müsteşarlığının desteğiyle tamamen milli ve yerli imkanlarla geliştirilen insansız hava aracı Karayel'in silahlı versiyonu, 15 Haziran'da Konya Karapınar'da gerçekleştirilen test atışlarını başarıyla tamamladı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) üst düzey temsilcilerinin de izlediği tatbikatta Karayel, test atışlarında hedefini on ikiden vurdu. 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile 2011 yılında imzalanan sözleşmenin ardından, geçen yıl ekim ayından bu yana TSK'nın operasyonel kullanımında olan Karayel'in kullandığı yerli mühimmatlar ise Roketsan tarafından sağlandı ve atışlar Roketsan'ın katkılarıyla gerçekleştirildi.

Karayel'in yakın gelecekte Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtarması bekleniyor.

Karayel, geçen mayıs ayında İzmir'de düzenlenen ve TSK'nın en önemli tatbikatlarından biri olarak bilinen Efes 2016'da verilen görevleri başarıyla yerine getirmişti.

Mühimmatlı olarak ilk kez gerçekleştiren test atışlarında başarı tazeleyen Karayel'in silahlandırılmasıyla ilgili çalışmalar, TSK'dan gelen talep üzerine bir yıl önce başlatılmış ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede de mühimmat entegrasyonu tamamlanmıştı.

 // Şevket
Helal olsun uzayan kol bizden olsun...
23 Haziran 2016 17:41
bizi niye sevdediklerini şimdi anladık
 // muammer
yıllardır sömürdükleri ülke gitmiş yerine yüce türk devleti gelmiş adamlar çatlamasında ne yapsınlar...
22 Haziran 2016 Çarşamba 23:59
 // ERCAN
VETDLYAPARSA,MUKEMMELİYAPAR...
22 Haziran 2016 21:22
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler