YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karada da havada da, yerli malı savunma
Karada da havada da, yerli malı savunma
21 Nisan 2014 20:00
Türk Silahlı Kuvvetleri tankı, helikopteri, uçağı ve gemisiyle savunmanın her alanında yerli sistemlerle donatılıyor

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, savunmadaki millî dönüşüm meyvelerini vermeye başladı. Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı, TSK envanterine girecek silah ve sistemlerin takvimini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de üretilen ilk taarruz helikopteri olan ve zorlu test süreçlerini başarıyla geçen ATAK'ın ilk prototipleri hafta içi yapılacak imza töreniyle teslim edilecek. Son helikopterin de 2018'de alınması planlanıyor. Her türlü coğrafi bölgede kullanılabilen, ağır hacimli malzemeler ve personel taşıyabilen yük helikopteri Chinook'lar 2016 yılında kullanılmaya başlanacak.

Yine ilki geçtiğimiz günlerde Kayseri'ye inen ve 'Atlas' adı verilen A400M ulaştırma uçaklarının kalan 9'u 2018'de teslim edilecek. Dev uçak 32 ton yük ve 116 personel taşıyabiliyor. Havadan erken uyarı uçağımız 'Barış Kartalı'nda ilk teslimat, devletin zirvesini buluşturan törenle şubat ayında gerçekleşmişti. İkincisi de önümüzdeki günlerde gelecek.

Yeni nesil muharip savaş uçağı JSF Projesinde üretilecek F-35A tipi uçaklar 2017'den itibaren envantere girmeye başlayacak. İki uçakla başlayacak süreç, 2029'a kadar sürecek. 100 uçağın alımı planlanıyor. TSK'nın keşif, gözetleme, hedef tespit ihtiyacını karşılayacak milli insansız hava aracı ANKA'lar 2016 Aralık'ından itibaren envantere girecek. Denizlerde de milli üretim hız kazandı.

Milli Karakol Gemisi (MİLGEM) Projesinde TCG Heybeliada 2011'de, TCG Büyükada 2013'te hizmete girmişti. Projede milli üretim 2020'ye dek sürecek. Bahriye'nin su ve akaryakıt transfer işlemlerini gerçekleştirecek “Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi”nde, hedef yıl 2017. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın denizaltı üretimi çerçevesinde başlattığı projeyle yeni tip denizaltılar TSK envanterine girecek. İlk denizaltı 2018'de, sonuncunun 2023'te girişi planlanıyor. Yerli savunma sanayinin gözbebeklerinden biri de ALTAY tankı. ALTAY'larda ilk teslimat Nisan 2017'de. Son tankın ise, 2021'de envantere girmesi planlanıyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler