YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada, Kuzey Kutbu’nu İHA’larla izliyor
Kanada, Kuzey Kutbu’nu İHA’larla izliyor
22 Eylül 2014 05:26
Kanada Savunma Bakanlığı, ülkenin Kuzey Kutbu’ndaki hava sahanlığını sürekli izlemek üzere insansız hava aracı (İHA) teknolojisi kullanmaya başladı.

Alberta eyaletine bağlı Suffield kentindeki Kanada Silahlı Kuvvetleri Savunma Araştırmaları ve Geliştirme Merkezi’nde üretilen araçların, Kuzey Kutbu’nda test edilmelerine başlandı.

Sistemlerin üretilmesinde görev alan bilimadamlarından Simon Monckton, söz konusu araçlardan bazılarının havadan bazılarının ise karadan hizmet vereceklerini açıkladı. İHA’ların, sadece gözetleme ve izlemede değil, uzak noktalarda mahsur kalanların yerinin bulunması, ilk yardım ve acil gıda ulaştırılması gibi hizmetlerde de kullanılacağını anlatan Monckton, araçlardan bir kısmının ağustos ayının sonunda Nunavut’ta yapılan testlerden başarı ile geçtiklerini duyurdu.

Halen kimyasal, biyolojik, nükleer, radyoaktif ve patlayıcı maddelere karşı uzaktan kumandalı İHA'lar kullanan Kanada Silahlı Kuvvetleri, son uygulaması ile insan hareketliliğinin yok denecek kadar az olduğu bölgeleri de operasyon alanı kapsamına almayı hedefliyor.
 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler