YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaç kişi aktif olarak internet kullanıyor?
Kaç kişi aktif olarak internet kullanıyor?
06 Nisan 2014 21:00
Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca, dünyada üç milyar aktif internet kullanıcısı olduğunu açıkladı.

Aktif internet kullanıcı sayısının 3 milyar rakamına yaklaştığına dikkat çeken Prof.Dr. Tunca, bu kullanıcıların yarısının sosyal medyada aktif olduğunu belirtti. Şu an dünya çapında bir kısmı konumla ilgili bir kısmı arkadaşlıkla ilgili, bir kısmı farklı şekillerde oluşan 415 sosyal ağ bulunduğunu belirten Prof.Dr. Tunca, bu uygulamaların büyük kısmının ücretsiz olduğunu ifade ederek burada “Neden?” sorusunun sorulması gerektiğini hatırlattı.

“Sosyal ağlar en çok şirketlere fayda sağlıyor”

“Şayet size ücretsiz bir hizmet sunarlarsa daha çok kişiye ulaşırlar. Daha çok kişiye ulaşırlarsa daha çok reklam alırlar. Daha çok reklam alırlarsa daha çok para kazanırlar” diyen Prof.Dr. Tunca, sosyal ağlar sayesinde şirketlerin ihtiyaç duydukları verilere çok daha hızlı ve etkili ulaşabildiklerine vurgu yaparak; asıl amacın bedava hizmet vermek olmadığını, şirketlerin sundukları hizmeti kullanıcıların verileri karşılığında verdiklerini ifade etti ve: “Eğer bir ürünü ücretsiz kullanıyorsanız ürün sizsiniz” şeklinde konuştu.

“Gerçek bilgilerinizi vermeyin”

Sosyal medya kullanıcılarına önerilerde bulunan Prof.Dr. Tunca, kişisel verilerin güvenliği adına istenilen her bilginin verilmemesinin önemli olduğuna değindi. Tunca, zorunlu istenen verilerin de tüm kişisel bilgileri içermemesine dikkat edilebileceğini, gerekirse sahte bilgilerin verilebileceğini sözlerine ekledi.

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler