YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kablosuz ağlardaki büyük tehlike!
Kablosuz ağlardaki büyük tehlike!
13 Mayıs 2016 04:06
Kablosuz teknolojilerin artmasıyla birlikte bu cihazların yaydığı radyasyon ve vücudumuza verdiği zararlar da gitgide artıyor. Peki kablosuz ağların zararları nelerdir? Kablosuz ağlar insan vücudunu nasıl etkilemektedir?

Neredeyse artık her yerde bulunan wi-fi ağlarının neden olduğu elektromanyetik radyasyon sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor diyen şirketin aldığı karar herkesi oldukça endişelendirdi. Wi-Fi sağlık sorunlarına yol açıyor tartışmalarını alevlendiren Lloyd’s, elektromanyetik radyasyonlara doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalan ve bunun sonucunda rahatsızlanan hastaların tedavi masraflarını karşılamama kararı aldı.

Bunun üzerinde wifi kanser riski ortaya çıkarır mı, kablosuz internet sağlığımızı tehdit mi ediyor gibi sorular ayyuka çıktı. Herkesi endişendiren bu iddiaları kanıtlayan araştırmalar var mı?

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından da açıklanan Wi-Fi cihazlarının 2B sınıfındaki insanlarda kanserojen etkisinin olduğu bilgisi ile de bağlantılı olduğu düşünülen bu kararın Llyod’s sigorta şirketinin durumu araştırmaya başlamasının ardından aldığı bilgisine ulaşıldı.

Yurtdışındaki başka enstitülerde görevli profesörler tarafından da araştırılan wi-fi ağlarının zararları, bulgulara göre hafıza kaybı, konsantrasyon düşüklüğü gibi pek çok sorunu da içerecek şekilde artış gösterdi. Sadece wi-fi değil aynı zamanda pek çok aygıttan yayılan bu radyasyonun tüm dünyada hatırı sayılır miktarda artması da ayrıca bir risk faktörünü oluşturuyor.

Evde ofiste kullanımının yanı sıra havaalanları, otel ve restoranlarda da kullanım ikanı sunulan Wi-Fi ağı için kablo gereksinimi bulunmaz ve duvarlar da olsa bağlantı sağlayabilir. Kablolu ağa göre kullanımı ve montajı daha kolay olmasından mütevellit daha çok tercih edilmektedirler.

300 metre ila 1.5 km arasında değişebilen menzili ile oldukça büyük alanlara ulaşabilen Wi-Fi ağı, kullanım sonrasında çok az bir kitle tarafından bazı rahatsızlıklar bildirilmiş ve bu rahatsızlıkların mide bulantısı, baş dönmesi, stres ve benzeri şikayetler olması sinirsel olarak değerlendirilmiştir.

Kablosuz ağların sağlık açısından riskleri nelerdir?

Birçok kişi mikrodalga fırın ya da cep telefonu kullanmanın olası yan etkilerinin farkında. Ancak Wi-Fi’nin zararlı yan etkilerini biliyor muydunuz? Wi-Fi cihazlarının radyo frekans maruziyetine bağlı pek çok zararları olabilir. Bugün potansiyel tehlike ile gelen birçok ev, kafe, okul, ofis gibi Wi-Fi bağlantısı sunan yer var.

Hemen her yerde var olan Wi-Fi teknoloji nedeniyle meydana gelen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla bu durumun farkına varıldı. Kablosuz internet veya radyo frekans radyasyon yayan başka bir cihaza maruz kalma sonucu ortaya çıkan elektromanyetik aşırı duyarlılık denilen bir durum vardır.

Ancak, burada asıl soru, Wi-Fi’ nin yaydığı radyo frekans radyasyon gerçekten zararlı mıdır? Wi-Fi den yayılan bu radyasyonun etkilerini kontrol etmek için yapılmış birçok çalışma vardır. Ancak, Wi-Fi’den yayılan bu radyasyonun zararlı olduğunu destekleyen kesin bir kanıt yoktur.

Sağlık Koruma Ajansına göre, bir kişinin Wi-Fi’ye bir yıl boyunca maruz kalarak aldığı radyasyon miktarı, bir cep telefonuyla 20 dakika konuşarak maruz kaldığı radyasyon miktarı aynıdır. Buna göre bir kişinin Wi-Fi ile maruz kaldığı radyasyon miktarının çok olmadığını görebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü düşük seviyeli elektromanyetik alanlara maruz kalmanın sağlığa belirgin bir etkisinin olmadığına karar vermiştir. Bu size endişelenecek bir şey olmadığını düşündürebilir ancak bir çok kişide elektromanyetik aşırı duyarlılık ortaya çıkmıştır.

Elektromanyetik Aşırı Duyarlılığı:

Wi-Fi teknolojisi ile elektromanyetik aşırı duyarlılığı bağlantılıdır. Kanada’da okul çocuklarında ve Fransa Milli Kütüphanesi personelinde Wi-Fi’ye maruz kalmaktan kaynaklanan şikayetler görülmüştür. Bir kadın doktor ortalama 60-Hz elektrik alanına maruz kaldığında, kendine elektromanyetik aşırı duyarlılık tanısı koydu. Baş ağrısı, kas seyirmesi ve temporal ağrı gibi belirtiler göstermekteydi.

Dünya Sağlık Örgütü radyo frekans radyasyona bağlı bazı sağlık problemleri olabileceğini kabul etti. Elektromanyetik aşırı duyarlılık bireysel kablosuz teknoloji veya elektrikli cihazlara maruz kalma sonucu baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk veya olağan dışı kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilen bir durumdur.

Bu durum Wi-Fi gibi kaynaklardan, cep telefonları, telsiz telefonlar, elektrik hattı manyetik alanlar, akıllı sayaçlar, hücre kuleleri ve diğer çeşitli elektronik cihazlar elektrik alanlardan yıllar boyunca radyasyona maruz kalındığında gelişebilir. Elektromanyetik aşırı duyarlılığı iyi bilinen bir durum olmasa da, kesinlikle giderek büyüyen bir sorundur. Elektronik cihazlardan yayılan zararlı radyasyona maruz kalmayı azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Radyasyona Maruz Kalmamak İçin Neler Yapabilirim?

Wi-Fi ve diğer elektronik cihazlardan aldığınız radyasyon miktarını azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar;
*Cep telefonuyla direk konuşmak yerine bir kulaklık kullanın.
*Cep telefonu ile uzun süreler boyunca konuşmamaya çalışın.
*Cep telefonu ile konuşmak yerine mesajlaşmayı deneyin.
*Wi-Fi cihazınızı, telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı 7/24 açık bırakmamaya çalışın.
*Wi-Fi cihazını kullanırken en az 1 m mesafe uzaklıkta olduğunuzdan emin olun.
*Laptobunuzu direk kucağınıza yerleştirmek yerine bir masa kullanın.

Aradaki mesafe 8 inç veya daha az ise kablosuz cihazların, kalp pillerinin çalışmasını engelleyebileceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, kalp pili olan bireyler onlara yakın bir kablosuz aygıtı kullanmaktan kaçınmaları gerekir!

Wi-Fi ile ilişkili sağlık sorunlarını destekleyen pek çok kanıt var olmasa da, daha uzun vadeli çalışmalar kesin kanıt için gereklidir. Ancak bu süreçte radyasyona maruz kalmamızı azaltmak için önleyici tedbirler almalıyız.

 

BUZLLE.COM

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler