YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jandarma helikopterlerine yeni görünüm
Jandarma helikopterlerine yeni görünüm
24 Ekim 2013 11:51
Jandarmanın mavi kırmızı renklerine boyanan 3 helikopteri emniyet ve asayiş hizmetlerinin yanı sıra tanıtım faaliyetlerinde de kullanılacak

Jandarma Genel Komutanlığının emrince yapılan uygulama kapsamında UH-1 tipi üçhelikopter diğer askeri helikopterlerden farklı olarak mavi ve kırmızı renklere sahip oldu. Bu jandarma helikopterleri emniyet ve asayiş hizmetlerinin yanı sıra jandarmanın tanıtımı için de kullanılacak.

Boyama işlemleri tamamlanan helikopterler ilk olarak Jandarma Okullar Komutanlığındaki mezuniyet ve diploma töreninde gökyüzüyle buluştu. Davetlilerin de beğeniyle izlediği helikopterler hizmet vermye başladı.

86 bin personel taşındı

Jandarma Havacılık Okul Komutanlığı, 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Okul komutanlığı, kara ve hava kuvvetlerinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde açılan üçüncü havacılık okulu olma özelliği taşıyor.

Envanterinde temel başlangıç eğitim helikopteri bulunmayan Jandarma Havacılık Okul Komutanlığı, temel eğitimlerini diğer teşkillerde tamamlayan jandarma pilot adaylarına tekamül ve harbe hazırlık eğitimlerini de vererek yetiştireceği ilk pilotların brövelerini jandarmanın kuruluşunun 175'inci yıl dönümünde takmayı planlıyor.

Ayrıca temel uçuş eğitim helikopteri tedarikinin ardından Jandarma Havacılık Okul Komutanlığı, belirlenen kontenjan dahilinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pilotlarının yetiştirilmesini de sağlayabilecek.

Komutanlık, envanterindeki MI-17 helikopterleri ile bir yıl içinde 86 bin TSK personelinin görev yerlerine intikalini havadan gerçekleştirdi.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler