YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Windows'un yeni tarayıcısı Spartan'ın özellikleri
İşte Windows'un yeni tarayıcısı Spartan'ın özellikleri
12 Ocak 2015 05:42
Windows 10 ile birlikte gelmesi beklenen yeni Microsoft web tarayıcısı Spartan, rakiplerini zorlayacak farklı özellikler ile birlikte merhaba diyebilir.

 

Bildiğiniz gibi Microsoft bu yıl içerisinde yeni işletim sistemi Windows 10 ile son kullanıcının karşısına çıkacak. Şirket Windows 8'den sonra ilginç bir şekilde Windows 9 yerine Windows 10 adını kullanan bir sistemi duyurmuş, böylece yepyeni bir Windows deneyimi yaşayabileceğimizin de ilk ipucunu vermişti.

Kısa bir süre önce ortaya atılan ve gerçekliği onaylanan Internet Explorer'ın ömrünü tamamladığı haberi ise büyük şaşkınlık yaratmış, yerine gelecek web tarayıcısı hakkında dedikodulara sebep olmuştu. Spartan kod adlı yeni Windows web tarayıcısı söylenene göre IE'a göre farklı özellikler taşıyacak, çok daha stabil olacak ve sistem kaynaklarından minimum şekilde faydalanacak.

15-01/09/windows-10-ie-no-more-01.png

Internet Explorer'ın geriye uyumluluk sorunları sebebiyle Windows 10'un beraberinde yine de yüzünü gösterebileceği dile getirilirken, Spartan'ın ise şu tip yeni özelliklere sahip olacağı iddia ediliyor:

- Stylus kalemler ile sayfa üzerine not alabilme desteği
- Bu notları iş arkadaşları ve dostlar ile web sayfası üzerinden paylaşabilme
- İş ve kişisel sekmeleri farklı bölümler altında toplayabilme
- Kişisel asistan Cortana ile tam uyumluluk

Microsoft, Windows 10 ve dolayısıyla Spartan hakkında çok daha detaylı bilgiyi 21 Ocak'taki etkinliğinde verecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler