YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte internetten en çok sipariş edilen yemekler
İşte internetten en çok sipariş edilen yemekler
01 Şubat 2014 16:15
Hayatın her alanına giren internete ayak uyduran ev hanımları düzenledikleri günler için kek, börek, kısır ve dolmaları artık internetten sipariş ediyor.

AA muhabirine Türk halkının internetten sipariş ve paket servisi eğilimleri hakkında değerlendirmede bulunan Yemeksepeti.com Üst Yöneticisi (CEO) Nevzat Aydın, paket servisi konseptinin Türk halkının hayatında çok uzun zamandır var olduğunu belirterek, eski iş hanlarında diafona basıp "iki tost bir çay" siparişinin 30-40 yıl önce de vatandaşın gündeminde olduğunu söyledi.

Sektörün son 10 yılda daha kurumsallaştığını ve çok daha farklı ürünleri müşterilerine sunduğunu ifade eden Aydın, 2001 yılının başında Türkiye'de paket servisi veren 500 restoran olduğunu, bugün ise neredeyse tüm markaların paket servisi yaptığını kaydetti.

Aydın, paket servisi pazarının kendi içinde her yıl yüzde 15 civarında büyüdüğünü vurgulayarak, İstanbul'un paket servisinin en çok kullanıldığı metropollerden biri olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de günde 1 milyon paket servisi siparişi verildiğini bunun yarısının İstanbul'dan geldiğine işaret eden Aydın, "Biz günde 70-75 bin sipariş alıyoruz. İnsanlar hala paket servisi için sipariş verirken internet yerine telefonu tercih ediyor. Popülasyon başına en çok sipariş aldığımız kent Eskişehir. Çünkü orada çok öğrenci var ve gençler arasında internet kullanımı çok daha yaygın" diye konuştu.

Aydın, gençlerin sipariş verirken daha çok cep telefonunu tercih ettiğini vurgulayarak, geçen yıl cep telefonuyla sipariş verme oranı yüzde 15-16 iken bu yol yüzde 30 olduğunu ve birkaç yıl içinde yüzde 50'nin üzerine çıkmasını beklediklerini, ana mecranın mobil olacağını ön gördüklerini dile getirdi.

Eskiden 24-36 yaş aralığındaki insanların daha çok internetten sipariş verdiğini anlatan Aydın, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu yaş aralığının her iki tarafa doğru genişlediğini 14- 60 yaş aralığına ulaştığını söyledi.

"Sushi siparişi en çok Etiler'den geliyor"

Aydın, ev hanımlarının da ağırlıklı olarak internet üzerinden yemek siparişi verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ev hanımları genellikle günlerde kullanılan kek, börek, dolma gibi yemekleri istiyor. Haftada 3 binin üzerinde kiloluk peynirli su böreği ve kıymalı kol böreği hanımlar tarafından misafirlerine ikram ediliyor. Ayda 1.000 adete yakın kısır günlerde sofraları süslüyor. Ayda ortalama 150 siparişte Çerkez tavuğu ev hanımlarının imdadına yetişiyor. Her gün saat 10.00-13.00 arasında evlere onlarca 1 kilogramlık zeytinyağlı dolma ve mercimek köfte siparişi ulaşıyor."

Semtlere göre siparişlerin de farklılık gösterdiğini anlatan Aydın, şöyle konuştu: "Etiler, Akatlar, Nişantaşı ve Kadıköy gibi gelir seviyesi yüksek olan bölgelerde salata gibi daha hafif ve sağlıklı ürünler sipariş veriliyor. Sushi siparişi en çok Etiler'den geliyor. Yine bu bölgelerde hafta sonları pizza tüketimi çok fazla. Maslak gibi iş yerlerinin yoğun olduğu yerlerde akşam saatlerinde tatlı tüketimi artıyor. İster Etiler ister Esenler olsun hep bir numara lahmacun. Onu ise kebap takip ediyor. Türk halkı internetten en çok lahmacun siparişi veriyor."

Dövizdeki dalgalanmanın kendilerini olumsuz etkilediğini anlatan Aydın, "Yemeksepeti olarak Türk Lirası kazanıp, yurt dışından firma alıyoruz yani dövizle borçlanıyoruz. Şu anda o firmaların maliyeti yüzde 20 yukarı çıktı. Bu bizim elimizi zorlaştırıyor. İç pazarda bir sorun yok ama dış pazarda büyümeyle ilgili planlarımızda soru işaretleri var" dedi.

Aydın, siparişler sırasında komik olaylarla da karşılaştıklarını ifade ederek, "Okeye dördüncü arayan bir müşterimiz oldu. Bir diğer müşterimiz kalp şeklinde pizza isteyerek, evlenme teklifinde bulundu. Başka bir müşterimiz ise sadece bozuk para ile ödeme yapıyor" dedi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler