YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte HTC One A9 ve özellikleri
İşte HTC One A9 ve özellikleri
11 Ekim 2015 11:16
HTC'nin artık adeta yılan hikayesine dönen yeni akıllısı One A9'un görüntüleri geldi.

HTC'nin önümüzdeki günlerde resmi tanıtımını gerçekleştirmesi beklenen orta ya da tepe seviye akıllısı One A9'un görüntüleri geldi.

Üstteki cümlemizden de belli olduğu üzere artık iyiden iyiye yılan hikayesine dönen model ya hakkında uzun bir süreden bahsettiğimiz HTC'nin 'kahramanı' Aero kodlu model ya da Twitter'ın sızıntı kuşu Evan Blass'a (@evleaks) inanacak olursak orta seviye bir model. Ki bizce de ikinci şık gerçeğe çok daha yakın.

Ne de olsa gördüğümüz gibi şık olmasına şık diyebileceğimiz bir tasarımla gelse de herhangi bir farklılık yarattığını söylemek imkansız. Kasa da plastik-metal harmanı olsa gerek. Kenar bantlar alüminyum gibi sanki. HTC inatla logosunu telefonun alt tarafında tutmayı sürdürdüğü için ekran/kasa oranı da pek parlak sayılmaz. Keza diğer üreticilerin giderek kıstığı yan çerçeveler de net biçimde orada duruyor.

Evet; tüm bunlardan hareketle bizce de bu model tipik bir orta seviye olmaya aday. Yok eğer amiral gemisi ise HTC'nin dibe vuruşunu hızlandırmaktan başka bir şeye de yaramayacaktır.

HTC cephesinde işler bildiğimiz gibi hiç iyi gitmiyor. Bir yanda denk modellerini kendisinden çok daha ucuza satan Çin menşeli rakipleri, diğer yanda yatırımcılardan gelen baskılar derken hepsinin üzerine bir de büyük umutlarla çıkardığı HTC M9'un beklenen ilginin yanından bile geçememesi eklenince, ortalıkta Asus'a satılacağı yönünde söylentiler dolaşmaya başlayan firma, giderek batmakta olduğu teknoloji denizinde kendisini biraz olsun su yüzeyine çıkartabilecek bir can simidinin peşine düştü.Bu kurtarıcının kod adı çok da mantıklı bir biçimde hero yani kahraman olarak konulmuş. Nihai isimlendirmesi ise muhtemelen Aero olarak şekillenecek. Tabii kesin değil bu. Belki de mevcut tepe seviyesi 'One M' serisinin ertesinde 'Two X' gibisinden bir isimle de gelebilir. Velhasıl bizi asıl ilgilendiren özellikleri olduğundan oraya geçelim:Tasarımsal açıdan zaten bildiğimiz gibi oldukça premium bir çizgide seyrediyor HTC. Tamamen metal malzemesine karşın yine de görece ince ve hafif olarak nitelendirebileceğimiz bir kasaya sahip. İşte yeni modelle birlikte buna ek olarak ekranın kasaya oranını da yükseltecek HTC. Oldukça mantıklı bir hareket. Ne de olsa tasarım modası giderek çerçevesiz telefonlara doğru evriliyor. Hatırlarsak iPhone'unda mevcut bir adım hazırlığında olduğunu paylaşmıştık geçenlerde. Bunun haricinde ekran boyutunun biraz daha büyütülmesi de düşünülenler arasında. Muhtemelen 5.5-inç dolayına çekilir. Çözünürlük ise 2K'da kalmaya devam eder. Ki zaten ideal olan da bu. 4K şu aşamada akıllı telefonlar için son derece fuzuli bir çözünürlük. Kasanın içerisinde girdiğimizde ise karşımıza ilk olarak Snapdragon 820 yongaseti çıkıyor. Bildiğimiz gibi selefi Snapragon 810 aşırı ısınma sorunu olan bir yongasetiydi ki 820 ile birlikte bu sorunların üzerinden gelinmesi bekleniyor. (Bu arada Snapdragon 820 ile ilgili detaylı bir haber yayımlayacağız bugün.) RAM hakkında bilgi yok ama muhtemelen 4GB olacaktır. Bir diğer değişiklik de kamerada gerçekleştirilecek. Mevcut çift kamera düzeneğini koruyacak olan HTC buna ek olarak hem OIS desteği ekleyecek hem de çözünürlüğü ve diyafram aralığını geliştirecek. Evet; şimdilik modele ilişkin detaylar bunlarla sınırlı. HTC CEO'su Cher Wang'ın yatırımcılarla toplantısında tek kelimeyle bir kahraman olarak nitelendirdiği cihazının çıkış tarihi ise yılın son çeyreği (muhtemelen Ekim) olarak belirtiliyor.Gördüğümüz -daha doğrusu henüz göremediğimiz- kadarıyla cihaz umut vaat ediyor ama HTC'nin atladığı asıl nokta şu: Analiz Vakti


Orta segment senaryosundaki muhtemel teknik özelliklerini de verelim tam olsun. (Bu arada üst segment senaryosuna yönelik haberimiz de burada.)

> Android 5.1 işletim sistemi
> 5-inç (1920x1080) AMOLED ekran
> 7mm kalınlık
> Snapdragon 617 yongaseti
> 2GB RAM
> 16GB dahili hafıza + microSD
> 13MP arka + 4MP (ultrapiksel) ön kamera
> Parmak izi okuyucusu
> 2150mAh (bütünleşik?) batarya


HTC, 20 Ekim'de bir etkinlik düzenleyecek. Muhtemelen o etkinliğin ana objelerinden birisi de bu olacaktır. Hal böyleyken çıkışını da Kasım ayı gibi yapar herhalde.

 

YENİ ŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler