YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gladyatör böcekler
İşte gladyatör böcekler
23 Mart 2013 09:53
Ormanları ciddi bir şekilde tahrip eden Çam Kese Böceği’ni ortadan kaldırmak için çalışma yapan İstanbul Orman Müdürlüğü, biyolojik yöntem kullanmaya başladı.

Ormanları ciddi bir şekilde tahrip eden Çam Kese Böceği’ni ortadan kaldırmak için çalışma yapan İstanbul Orman Müdürlüğü biyolojik yöntem kullanmaya başladı. Orman Müdürlüğü ağaçlara zarar veren kimyasal müdahalenin yerine laboratuar’da ürettiği

Yırtıcı Böceği (Gladyatör) doğaya salıyor. Laboratuarda özel kutularda yumurtlayan Yırtıcı böceği ardından başka bir oda da kuluçkaya bırakılıyor. Kuluçka döneminden çıkan larvalarda daha sonra yetişkin Yırtıcı Böcek olduklarında doğaya bırakılıyor.

Gladyatör Böceği laboratuarı hakkında bilgi veren Adalar Orman Bölge Şefi Seval Aktaş, “Bunları yetişmemizin amacı çamlarda bulunan Çam Kese Tırtılına karşı biyolojik mücadele kapsamlıdır.

Bunlar Yırtıcı Böceği, Çam Kese Tırtırları’nı parçalayarak yok ediyorlar yiyorlar. Kimyasal mücadele kullanmıyoruz. Çünkü kimyasal mücadeleler diğer canlılara zarar verdiğinden biyolojik mücadele kapsamında yırtıcı böcekleri üretiyoruz. Bu kapta yumurtlama gerçekleştiriyor yırtıcı böcekler. Yumurtlama döneminde bir her gün böcek ortalama yüz tane yumurta bırakabiliyor. Burada ürettiğimiz yumurtaları diğer bölümdeki yumurta kabına alıyoruz. Orada larvalar kurtçuklar yetişiyor. Onları da daha sonra bir kaba alarak böcek haline getiriyoruz. Ve adamız da risk görülen yerlere bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’da sadece Büyükada’da Yırtıcı Böcek Laboratuar’ı olduğunu ifade eden Aktaş, “Burada da oluşturmamızın sebebi Büyük Ada’nın yüzde 53’ü ormanlarla kaplı olması. Ayrıca burada orman ve yaşam alanı iç içe ve dışarıdan gelen günü birlik ziyaretçiler sürekli ormandalar. Bu yüzden insanların teması bu böceklerle çok fazla olmaktadır. Bu yüzden mücadele kapsamında büyük ada da laboratuar kurmayı tercih ettik” dedi.

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler