YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ASELSAN'ın yeni gururu
İşte ASELSAN'ın yeni gururu
20 Mart 2015 03:06
Savunma sanayiinin kilit kuruluşu ASELSAN geliştirdiği elektrikli motor sistemini sivil hayata uygulayacak. Bu kapsamda elektrikli otobüs üretecek kurum, duraklarda şarj olan bir teknolojiyi hizmete sokacak. Uygulamanın ilk etabı Elazığ Belediyesi ile baş

ASELSAN, savunma sanayiinin geliştirilmesi çalışmalarına paralel olarak sivil kurumlara teknoloji üretmeye başlayacak. Kurum yeni nesil teknolojileri farklı alanlarda hizmete sokacak. Kurum bu kapsamda güvenlik, enerji, ulaşım, trafik otomasyon gibi katma değer oluşturacak sivil hayata yönelik projelere de öncülük edecek. İlk olarak silah sanayii için geliştirilen elektrikli motorlar sivil hayata uyarlanacak. Bu kapsamda TEMSA otobüs firmasının elektrikli otobüsleri için akü, elektrik motoru geliştirildi.

Aselsan elektrikli otobüs üretecek

ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yeni kurulan "Radar ve Elektronik Harp Merkezi'ni basın mensuplarına gezdirdi. Eken burada kurumun çalışmalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarında bulundu.Teknolojinin artık elektrikli araca doğru gittiğini dile getiren Eken, geleceğin aracının elektrikli arabalar olacağını söyledi. Aselsan olarak da silah sanayi için geliştirilen elektrikli motor, çekiş sürücü sisteminin motorlarını elektrikli araçlar için uyarlanabilecek hale getirdiklerini anlatan Eken, elektrikli otobüs konsepti üzerinde çalışıyoruz. Eken, "Otobüs elektrikli motor sunucu ve kontrolleri ile aküyü geliştirebiliyoruz. Bu alanda TEMSA otobüs firması ile ön anlaşma sağladık. Elektrikli otobüs konusunda Elazığ Belediyesi çok teşvik yaptı o nedenle ilk örneğini Elazığ Belediyesi ile yapacağız. Otobüslerin yolcu indirip bindirdikleri esnada duraklarda şarj olmasını sağlayacağız"
diye konuştu.

4G Baz istasyonu tamamlandı

4G baz istasyonu Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın desteği ile süren bir proje olduğunu belirten Eken, Netaş ve Argela firmaları ile milli bir 4 G baz istasyonunun son modeli olan LT Advance'ı geliştirdiklerini söyledi.

İntiharların kurumla ilgisi yok!

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, ASELSAN personeli arasındaki intihar vakalarına ilişkin, "Bu arkadaşlarımızın başlarına, yaptıkları işten dolayı birşey gelme ihtimali olmadığını düşünüyorum. Böyle bir şeyin olmadığını açıkça söyleyebilirim" dedi. Eken "Burada değişik vakalar var. Bunların adli boyutuyla ilgili herhangi bir yorum yapmamız mümkün değil. Adli delilleri bilmiyoruz, bilsek de yorumlayabilecek yetkinliğimiz yok. Savcılığa intikal etmiş konular için 'şöyledir, böyledir' dedi. Eken, "ASELSAN'da çalışırken intihar eden 3 kişi var" diye konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

 

Etiketler: ,
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler