YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ispanak'tan elektrik enerjisi ürettiler!
Ispanak'tan elektrik enerjisi ürettiler!
28 Mart 2013 12:22
Siirt Anadolu Öğretmen Lisesinde eğitim gören iki öğrenci, izledikleri ''Temel Reis'' adlı çizgi filmden esinlenerek ıspanaktan elektrik enerjisi üretti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu'nca (TÜBİTAK) Van'da düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması'nda, birbirinden farklı ve ilginç projeler ortaya çıktı.

Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Siirt, Batman, Ağrı ve Şırnak illerindeki çeşitli okullarda eğitim gören öğrenciler tarafından hazırlanan 75 projenin sergilendiği yarışmada, en büyük ilgiyi Siirt Anadolu Öğretmen Lisesi 11. sınıf öğrencileri Dilek Toprak ve Muhammet Furkan Akınay'ın hazırladığı ''Fotomanyetik Enerji'' adlı proje gördü.

Öğrencilerden Dilek Toprak, yaptığı açıklamada, ıspanağın güç ve enerji kaynağı olarak anlatıldığı ''Temel Reis'' adlı çizgi filmin, projeyi hazırlamalarında etkili olduğunu belirterek, yaptıkları denemeler sonunda ıspanaktan enerji üretmeyi başardıklarını söyledi.

Küçük parçalara ayırdıkları ıspanağı asetonla havanda ezerek klorofil çözeltisi elde ettiklerini vurgulayan Toprak, daha sonra cam tüplere konulan çözeltiden fotosentez ile elektrik enerjisi ürettiklerini ifade etti.

Toprak, elde edilen enerjiye bakır levha ve mıknatıs desteğiyle de güç artırımı uyguladıklarını bildirerek, ''Yaptığımız çalışmalarla bir kilogram ıspanaktan bir odanın ampulünü yakacak kadar enerji üretebiliyoruz. Bu miktarı artırarak bir evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji elde edebiliriz'' dedi.

 

AA

23:58
 // Kenan Akkuş
Bu gençlerin ıspanağın kilosu kaç para haberi yok galiba. Bari prasa üzerinde çalışsalardı, zaten kimse yemiyor....
28 Mart 2013 23:58
!!!!!!1
 // KABASAKAL
vay beeeee...... helal olsun... siirti çok güzel temsil etmişsiniz...SİİRT SİZİNLE GURUR DUYUYOR.. :d
...
28 Mart 2013 Perşembe 22:40
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler