YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza!
iPhone Başına 1 Milyon Dolar Ceza!
03 Mart 2016 16:13
Apple'a Fransa Hükümeti'nden ikinci bir darbe geldi. Apple eğer mahkeme kararı olan cihazın kilidini açmazsa, iphone başına milyar dolar ödemek durumunda kalabilir!

Dünya teknoloji gündemini son bir kaç haftadır meşgul eden Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki "iPhone hackleme" konusu dünya geneline yayılıyor. 

Fransa hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, eğer bir iPhone herhangi bir davanın gidişatı için önem arz ediyor ise, Apple mahkeme kararı doğrultusunda cihazın şifresini açmak zorunda.

Eğer Amerikan Hükümeti'nin isteğini reddettiği gibi Fransız Hükümeti'ni de red ederse, Fransa'da satılan her iPhone için yaklaşık 1 milyon $ ceza ödemek zorunda kalacak.

Tabi bu ceza sadece Apple için geçerli değil, çıkan yasada özellikle Apple veya iPhone kelimesi geçmiyor. Yasada belirtilen şartlar bütün cep telefonu üreticileri için geçerli.

Yani eğer Google, bir Android cihazın şifresini mahkeme kararına rağmen kırmazsa aynı cezaya çarptırılacak.

Fransa'da özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için yasaya tepkiler çığ gibi büyüse de hükümet, bu yasayla birlikte terör olaylarındaki istihbarat sürecini hızlandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Ek olarak devletin, vatandaşlarını koruması gerektiğini belirten hükümet yetkilileri, yasa konusunda vatandaşların endişe duyulmaması gerektiğini belirtti.

 

SHİFTDELETE

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler