YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İphone 6S Türkiye Çıkış Satış Tarihi Özellikleri Fiyatı
İphone 6S Türkiye Çıkış Satış Tarihi Özellikleri Fiyatı
24 Eylül 2015 09:12
Merakla beklenen Apple, bugün düzenleyeceği etkinlikte iPhone 6S'i tanıttı. Yeni iPhone 6S özellikleri ve fiyatı hakkında ortaya çıkan tablo Apple, “Keynote” etkinliğinde duyurdu. Sloganları ise “Her zamankinden daha güçlü” oldu. Apple’ın “güçlendirilmiş”

iPhone 6S’in tasarım konusunda selefi iPhone 6’dan farkı; yeni renk seçeneği ve 0.02mm kalınlığı. Apple, iPhone 6’da kullanılan renkler; uzay grisi, altın ve gümüş renklerinin yanına bir de altın gül rengi ekledi. Bunun yanı sıra Apple bir daha “bendgate” ismiyle tanıdığımız bükülme sorununu yaşamamak için yeni telefonun kasasında daha önce Apple Watch’da da kullandığı 7000 alüminyum isimli materyali kullandı.

iPhone 6S, daha önce Apple’ın MacBook’ların trackpadinde ve Apple Watch’da kullandığı “Force Touch” teknolojisi "3D Touch" ismi ile iPhone 6S'de yer buldu. Bu teknoloji sayesinde dokunmanızın yanı sıra parmağınızla uyguladığınız basınç da algılanıyor. Algılanan bu basınçlara yeni işlevler eklenmiş durumda. Mesela normal dokunmanızda başka bir işlevi gerçekleştirirken, bastırdığınızda daha farklı bir işlevi gerçekleştireceksiniz. Tabii bu basıncın algılanması için bir panelin de mevcut olması lazım. Bu panel de iPhone 6S’e fazladan 0.02mm’lik bir kalınlık eklenmesine neden oldu. Yani iPhone 6’nın kalınlığı 6.9mm iken iPhone 6S’in 7.1mm kalınlığa sahip olmasının temel nedeni bu.

Her Zamankinden Daha Güçlü

Apple’ın da lansmandaki sloganında dediği gibi iPhone 6S “Her Zamankinden daha güçlü”. Hem de bu seferki fark Apple’a göre iPhone 5, 5S arasındaki farktan daha büyük bir fark. Cihazın donanımına göz atalım;

iPhone 6S, FitFET üretim mimarisine sahip, 14nm teknolojisiyle üretilmiş yeni A9 işlemci ile geliyor. Yeni işlemci iPhone 6S’de güçlü bir performans sunmanın yanı sıra enerji verimliliği de sağlıyor. Bu işlemci sayesinde de iPhone 6S’in kullanım süresi uzuyor. Ayrıca yıllardır RAM konusunda bir değişikliğe gitmeyen, iPhone 6 ve 6 Plus modellerinde 1GB RAM kullanan Apple, iPhone 6S’de 2GB RAM kullanacak.

Not: “Benim “x” Android telefonumda daha çok RAM var” diyen arkadaş; senin telefonunda kullanılan işletim sistemi “o” kadar RAM’e ihtiyaç duyarken iPhone’da kullanılan işletim sistemi “bu” kadar RAM ile rahatça çalışabiliyor.

KAMERA; MÜTHİŞ

Daha önce sızan haberlerde de duyurduğumuz gibi iPhone 6S gerçekten müthiş bir kamera ile beraber geliyor. iPhone 6S, 12MP arka kamera ve son dönemde yeni “amiral gemisi” telefonlarda sıkça gördüğümüz 4K video kaydetme özelliği ile beraber geliyor. Ön kamerada da gelişmeler var. Gerçekten “kötü” bir selfie kamerası bulunan eski iPhone’lara nazaran iPhone 6S’de 5MP ön kameraya yer verilmiş. Yıllarca kullanılan 1.2 MP kamera ile bu yeni 5MP’lik kamera arasında dağlar kadar fark var.

İphone 6S çıkış tarihi ne zaman? 25 Eylül’de satışa çıkacak olan iPhone 6S, iPhone 6 ile aynı fiyata gelecek. iPhone 6S'in Türkiye'ye geliş tarihi henüz belli değil.

1441825670_d4906b1b-e32f-409f-af4c-e4cf3edb7771800.jpg

 // misafir
Normalde şimdi çıkardı biz alcam ya bekle babam bekle...
26 Eylül 2015 10:58
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler