YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
iOS Kullanımı Arttırıyor, Android Geriliyor!
iOS Kullanımı Arttırıyor, Android Geriliyor!
02 Eylül 2015 13:33
Kantar Worldpanel, Android ve iOS işletim sistemlerinin dünya üzerindeki pazar paylarını gösteren bir grafik yayınladı. İşte ülkelerin işletim sistemi terchileri.

Kantar Worldpanel, “kantarworldpanel” isimli sitesi aracılığıyla akıllı telefon işletim sistemlerinin pazar paylarını yayınlamaya devam ediyor.

Kantar’ın yayınladığı verilere göre, Android Avrupa’da kan kaybederken, iOS ise Amerika’da kan kaybediyor.

iOS Avrupa'da, Android Amerika'da güçleniyor

Amerika’da geçtiğimiz sene başında (2014 başlarında) iOS kullanım oranı yüzde 40 seviyelerinde iken, şimdi bu oran yüzde 30’lara kadar düşmüş durumda. Aynı süre aralığında Android ise kullanım oranını yüzde 50 seviyelerinden, yüzde 65 seviyelerine kadar çıkarmayı başarmış.

Avrupa pazarında ise tam tersi bir durum göze çarpıyor. Android Avrupa’daki bazı pazarlarda kullanım oranını arttırsa bile, büyük pazarlarda yaşadığı kullanıcı kaybı, Avrupa geneline olumsuz olarak yansıyor. Avrupa pazarının genel hakimi açık ara Android olarak görünse de, iOS’te kullanıcı kitlesini hatırı sayılır derecede arttırmış gibi görünüyor.

iOS Japonya'da eriyor

iOS’in en güçlü olduğu bölge ise uzak doğu. Japonya'da, iOS kullanımı özellikle 2014 başlarında yüzde 50 bandının üzerindeyken, 2015 sonrasında ise yüzde 40’ın altına düşmüş gibi görünüyor.

Dünya nüfusunun 7’de 1’ine ev sahipliği yapan Çin’de ise pazarın açık ara lideri Android demek mümkün. Çin’de Android kullanımı geçtiğimiz seneden bu yana pek değişmemiş diyebiliriz. 2014 yılında pazarın yüzde 80’i Android’in elindeyken, günümüzde ise pazarın yüzde 79’luk kısmı yine Anrdoid’in elinde bulunuyor.

Genel itibariyle baktığımızda, iOS tüm dünyada pazar payını arttırmış demek mümkün. iOS’in özellikle Avrupa kıtasında hatırı sayılır bir ivme yakaladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dilerseniz “kantarworldpanel” sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

SHIFTDELETE

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler