YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
iOS 9'un Android'den ilham aldığı işlevler!
iOS 9'un Android'den ilham aldığı işlevler!
21 Eylül 2015 07:17
iOS 9'un yenilikleri müthiş olabilir, ancak bazları Android'de uzun zamandır var!

Apple'ın yeni kullanıma sunduğu iOS 9 güncellemesi, iOS 8'i kullanan çoğu iPhone ve iPad'de yerini alacak. iOS 9, Apple kullanıcılarının uzun zamandır beklediği yeniliklerin bazılarını sunması açısından önemli bir güncelleme. Ancak bunların çoğu, Android'de zaten bulunmaktaydı.

Mobil işletim sistemleri arasındaki rekabet, her geçen gün artıyor ve her yazılımın kendine has güçlü yönleri var. Samsung ve Android'in Apple'ın işlevlerinden zaman zaman ilham aldığı elbette doğru. Ancak Apple da aynısını yapıyor ve işletim sisteminin geride kalmaması için Android kullanıcılarının senelerdir faydalandığı işlevleri iOS'a ekleyebiliyor. 

iOS 9'daki yeni Siri, ekran bölme işlevi ve diğerleri, gerçekten de çok heyecan verici yenilikler ve harika görünüyorlar. Ancak bunları ilk kez gördüğümüzü söyleyemeyeceğiz. İşte Apple'ın Android'den esinlendiği 8 işlev.

Spotlight

iOS 9'daki Spotlight, son kullandığınız kişileri, uygulamaları ve hatta ilgilenebileceğiniz yerleri size otomatik olarak öneriyor. Yani son zamanlarda aradığınız bir kişinin bilgileri, son veya sık kullandığınız uygulamalar ve konumlarla birlikte Spotlight'ta gösteriliyor. Son derece faydalı bu işlev, eminiz milyonlarca iOS 9 kullanıcısını çok memnun edecek. Ancak Google Now, iki yılı aşkın bir süredir konum, yol tarifi ve hatta yolculuğunuzun ne kadar süreceği gibi bilgileri öneriyor.

Textra gibi popüler üçüncü parti yazılımlar, sık kullandığınız kişileri göstererek, onlara mesaj göndermenizi kolaylaştırıyor. Android M'deki uygulama bölmesinin üst kısmı ise sıkça kullanılan uygulamaları gösteriyor. Bu işlev Android'in stok sürümünde yok, ancak birçok üretici ve uygulama geliştiricisi, bu işlevi sunuyor. 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler