YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnterneti ne kadar kullandığını hesapla!
İnterneti ne kadar kullandığını hesapla!
26 Mart 2013 11:21
Tüketiciler, kullanım alışkanlıkları doğrultusunda internet üzerinden ne kadar veri kullandıklarını ''Veri Kullanım Hesaplayıcı'' hizmeti ile hesaplayabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketicilerin mağduriyetini önlemek için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. BTK'nın internet sayfasında yer alan Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde, tüketiciler, aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısını, gönderdikleri e-posta adedini, izledikleri toplam video ve dinledikleri müzik süresini, yüklediği sosyal medya içerikleri, oyun oynadıkları zamanı ve diğer kullanımlarını girerek, ne kadar veri kullandıklarını hesaplayabilecek.

Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketiciler, buna göre kota seçebilecek ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebilecek.

BTK, Veri Kullanım Hesaplayıcı'yı bilgi vermek amacıyla hazırladı. Sistemdeki hesaplama kesinlik içermeyip, yaklaşık bir değer ifade edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması mümkün olmayacak.

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler