YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternete sansür geliyor mu?
İnternete sansür geliyor mu?
27 Ocak 2014 15:10
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Meclis'te görüşülen ve "internete sansür" eleştirilerine neden olan düzenlenmenin sansür getirmediğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınında gündemdeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

İnternet düzenlemesinin amacı ne?

İnternet düzenlemesi kimleri etkileyecek?

Düzenlemenin detayları ne?

Tasarıdaki tartışmalı maddeyle ne amaçlanıyor?

İşte Bakan Elvan'ın bu sorulara verdiği yanıtlar...

İnternet düzenlemesinin nedeni ne?

Mevcut yasa ihtiyaçlara cevap veremez hale geldi. Sizin kişisel, şahsınıza yönelik, ailenize yönelik uygunsuz video veya resimler söz konusu oldu. Bunu birileri internet ortamına koydu ve yayınlamaya başladı. Böyle bir durumda siz ne yapacaksınız?

Diyelim sizin şahsınıza yönelik çok değişik hakaretler küfürler edildi, yalan yanlış ifadeler kullanıldı, sizinle ilgisi olmayan ithamlarda bulunuldu. Ne yapacaksınız? Cevap yok. Önce içerik sağlayıcısına şahıs olarak başvuruyorsunuz ve iki gün bekliyorsunuz.

Belki hemen engellenmesi gereken bir yayın. İki gün sonra mahkemeye başvuruyorsunuz ve üç gün içinde mahkeme karar veriyor. Diyelim ‘Ahmet Bey’le ilgili bu yayının kaldırılması gerekli’ dedi. Siz o kararı alıp içerik sahibine götürüyorsunuz. Ama bu arada içerik dağıldı tabii. İçerik sahibi yurt dışındaysa hiçbir kurumun Türkiye'de bulunan size karşı yapılmış olan bu içerik konusunda yetkisi yok. Siz mağdursunuz kim koruyacak hakkınızı? Mevcut yasamızdaki bazı maddelerin hiç uygulanabilirliği yoktu. Özellikle kişilik haklarının korunması ve özel hayatın gizliliği konusunda sonuçlanmış bir tane netice yok.

İçerik sağlayıcıları etkileyecek mi?

Bir şey ifade etmeyebilir onlar için. Sizin mahkeme kararınız birçok hususta da uygulanmamıştır. Mevcut yasada eliniz konulunuz bağlı. Ne sizin yapabileceğiniz ne de devletin yapabileceği bir şey var.

Nasıl bir düzenleme yapılacak?

Son bir haftadır basında çıkan haberler; ‘internete sansür, internet siteleri kapatılacak, fişleme yapılacak’ buna benzer hiçbir geçerliliği olmayan ifadeler. O tasarıyı alıp ne var içinde diye baktıklarını zannetmiyorum. Gerçekten baksalar bir sansür uygulamadığımızı net olarak görecekler. Mevcut düzenlemede vardı sansür.

Sizin şahsınıza yönelik diyelim çok somut bir hakaret söz konusu. İnternet sayfasının bir satırında var diyelim mahkeme o beş günün sonunda içeriğin çıkarılması yönünde karar veriyordu ve içerik çıkmayınca site kapatılsın diyordu. Mevcut düzenleme bu.

Özellikle internet sitelerinin kapatılması yönünde mahkemelerimiz karar alıyordu. Yeni düzenlemede mahkemelere diyor ki ‘sadece ve sadece o sayfayı, o paragrafı engelleyeceksin’ diyor. Site yine internetle ilgili uygulamalarına devam edecek ama sadece ve sadece suç teşkil eden ve mahkemenin karar verdiği bölümü çıkaracaklar. Sansür diyorlar yine bununla ilgili hapis cezaları vardı. Biz bu hapis cezalarını kaldırıp para cezalarına çeviriyoruz.

Özellikle biz büyük yer ve içerik sağlayıcıları Türkiye'ye çekmek istiyoruz, yatırım yapmalarını istiyoruz. O nedenle hapis cezasını para cezasına dönüştüren bir düzenleme yaptık.

Özel hayatı ihlalde vatandaş ne yapacak? 

İki konu var burada kişilik haklarının korunması ve özel hayatın gizliliği. Sizinle ilgili internette bir yerde hakarette bulunuldu, size küfürler edildi, yalan yanlış bilgiler edildi bunlar kişilik haklarının ihlaline yönelik hususlar. Bir makale olabilir, bir video olabilir, bir ses kaydı olabilir. Bir de bizzat sizin şahsınızı ilgilendiren, ailenizi ilgilendiren uygunsuz fotoğraf, video hemen engellenmesi gereken hususlar söz konusu olabilir.

Kişilik haklarının ihlali söz konusu olduğunda iki gün beklemek zorunda değilsiniz. İçerik ve yer sağlayıcısına başvuru yapabiliyorsunuz yine ama kişilik haklarınızın ihlal edildiğini tespit ettiğiniz an mahkemeye başvuru hakkınız var.

Mahkeme 24 saat içinde kararını vermek zorunda. Mahkeme kararından sonra bu karar erişim sağlayıcıları birliğine gönderilecek. Bu birlik o mahkeme kararını 4 saat için uygulayacak.

Mevcut düzenlemede mahkeme kararı ya siteyi kapatıyordu ya da içeriği çıkarın diyordu. Mahkeme kararı uygulanamıyordu. Ama şu anda hemen süreci hızlandırıyoruz hem uygulanabilir hale getiriyor hem de internet sitesinin tamamen kapatılmasını engelliyoruz. Siz mahkeme kararını alıp kapı kapı dolaşmıyorsunuz mahkeme kararını birliğe veriyorsunuz. Burada vatandaşımızın mağduriyetin önlenmesidir.

Özel hayatın gizliğindeki süreç biraz daha farklı. Eğer bizzat özel hayatınıza yönelik bir müdahale söz konusuysa, uygunsuz olan bazı video olabilir, ailenize yönelik uygunsuz ifadeler videolar söz konusu olabilir. Bunu tespit eder etmez TİB’e başvuruyorsunuz ve o da erişim sağlayıcıları birliğine gönderiyor başvurunuzu ve birlik 4 saat içinde engellemeyi yapıyor. Ama bu geçici bir engelleme.

Sonra mahkemeye gidiyorsunuz ve 48 saat içinde kararını veriyor mahkeme. O karar doğrultusunda erişim sağlayıcıları birliği kararı sağlıyor. Ancak diyelim gecikmesinde son derece sakınca bulunan bir içerik söz konusu. Ekranda bir dakika bile kalmaması gereken bir görüntü söz konusu. Anayasamızda da var bu. Böyle bir durumda TİB başkanı doğrudan erişimi engelleme yetkisine sahip. Ancak buna mahkeme kararı da açık.

Tasarıdaki tartışmalı madde

Özellikle internetle uğraşan sivil toplum örgütlerimizin bununla ilgili bazı olumsuz açıklamalar yaptığını gördüm. İnternetle uğraşan kesimlerin dünyadaki gelişmeleri bilmesi gerekiyor, gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler nedir, Amerika’daki düzenlemeler nedir bunlara vakıf olması gerekiyor.

Avrupa Birliği direktifi diyor ki; 6 aydan 2 yıla kadar trafik bilgilerini tutmak zorundasınız. Biz bu direktifi tasarımıza koyduk. İçerik konusunda bilgi sahibi olabilecekler mi konusunda bir kere burada kaydedilen sadece ve sadece trafik bilgileri. İçeriğine yönelik bilginin saklanması yasak. Bunu yer sağlayıcılar yapacak trafik bilgilerini saklamayı.

Diyelim bir terörist yargılanıyor ve mahkeme bunun geçmiş 6 ayının internet ortamında kimlerle bağlantı kurduğunu anlamaya çalışıyor. Mahkeme bu trafik bilgilerini istiyor, TİB’de sadece bu mahkemeye gönderiyor bu bilgileri. Yargı kararı olmadan bu bilgilere ulaşılması söz konusu değil. Bu bilgileri muhafaza edenler bir şekilde bu trafik bilgilerini 3. şahıslarla paylaşırlarsa bunun 6 yıla kadar hapis cezası var.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler