YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternet için "sanal asker" önerisi
İnternet için "sanal asker" önerisi
06 Kasım 2013 14:42
Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Ulukol, interneti kontrol edilmesi gereken "büyük bir dev" olarak nitelendirerek, "Türkiye'de internet ortamını koruyan 'sanal asker'ler yok. Devlet bu kişileri görevlendirmelidir" dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ulukol,  yaptığı açıklamada, birçok düzenlemelere rağmen internetin hala başıboş ve çok sektörlü bir alan olduğunu söyledi.

İnternetin, doğru amaçlar için kullanıldığında çok olumlu katkılar sağlayabildiğini, kötü amaçlar için kullanıldığında ise kişinin "evine incir ağacı dikebileceğini" ifade eden Ulukol, şunları kaydetti:

"Önümüzde çok büyük bir dev bulunuyor. Sosyal medya artık toplum üzerinde çok etkili. 'Arap Baharı' sürecinde, gezi olaylarında bunun ne kadar etkili olduğu görüldü. Bu devin çok iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Çocuklara ve gençlere bu devin nasıl kullanılacağının anlatılması lazım. İnternet aslında bir düşman olarak görülmemeli. Çocuk herşeyi ailede öğreniyor. İnternet kullanımı ya da televizyon konusunda temel nokta ailenin örnek olmasıdır. Anne babasını sürekli internet ya da televizyon başında gören bir çocuk için söylenen hiçbir şey etkili olamaz. Bu nedenle öncelikle ailelere internetin doğru kullanımının anlatılması gerekiyor."

İnternet bağımlılığı

İnternet bağımlılığının büyük bir sorun haline geldiğini anlatan Ulukol, bağımlı birinin internetin başından ayrılamadığını, yemeyi içmeyi unuttuğunu, uyku düzeninin, sosyal aktivitelerinin ve arkadaş ilişkilerinin bozulduğunu bildirdi.

İnternetin aynı zamanda eğitimde ve günlük yaşamda bir çok şeyi de kolaylaştıran bir araç olduğunu ifade eden Ulukol, bunun bağımlılık haline gelmemesinin önem taşıdığını söyledi.

Ulukol, yapılan araştırmalarda, günde 2 saatten fazla ve 2 saatten az internet kullanan öğrencilerin başarısının düşük olduğunun saptandığını belirtti.

"İnternet filtresi" ile ilgili bir soru üzerine Ulukol, "Filtreleme olması lazım. Ailelere bunu öneriyoruz. Türkiye'de internet ortamını koruyan 'sanal asker'ler yok. Devlet bu kişileri görevlendirmelidir" dedi.

Çocuk ve internet mayasa yatırılacak

Türkiye'de ilk kez çocuk ve internet konusu yarın başlayacak ve 3 gün sürecek kongrede masaya yatırılacak.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirilecek, düzenleme kurulu başkanlığını Prof. Dr. Ulukol'un yapacağı 1. Çocuk ve Bilgi Güvenliği Kongresinde,çocuk sağlığı, bilişim ve iletişim gibi farklı alanlarda çalışan bilim insanları bir araya gelecek.

Özellikle çevrimiçi etkinliklerin ve iletişim araçlarının çocuklar üzerine etkilerini ve çocukların zarar görmesini önlemek için neler yapılması gerektiğinin tartışılacağı kongreden, bilgi ve iletişim çağında bu araçlardan en üst düzeyde fayda sağlayacak sonuçlar elde edilmesi hedefleniyor.

İnternette cinsel istismar; neler, neden yaşanır, sosyal ağlarda güvenlik, yeni medyanın çocuk üzerine etkileri, çocuk ve yeni medya ilişkisi, eğitimde yeni medya, çocuk, aile ve yeni medya, internette çocuk güvenliği konularının ele alınacağı kongrede, genç, aile ve öğretmen oturumları yapılacak.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler