YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternet beyni geliştiriyor
İnternet beyni geliştiriyor
21 Ekim 2009 23:32
İnternet kullanımının yetişkin beyinlerinde değişime yol açıyor

ABD'nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesinde (UCLA) yapılan bir araştırmaya göre, bir haftalık internet kullanımı bile yetkişkinlerin beyin faaliyetlerinde gelişmeye neden oluyor.

Araştırma sonuçları, internet kullanmayı öğrenmenin, sinirsel etkinlik kalıplarını harekete geçirdiğini ve özellikle ileri yaşlardaki yetişkinlerde beyin faaliyetlerini ve idraki geliştirebildiğini ve bir çeşit beyin egzersizi olduğunu ortaya koyuyor.

Yaş ilerledikçe, beyinde hücre faaliyetlerinin azalması ve Alzheimer hastalığına yol açan amiloid plakları birikiminin yükselmesi gibi bazı yapısal ve fonksiyonel değişimler meydana geldiği ve bunların idrak fonksiyonunu etkileyebileceği belirtiliyor.

Çalışmayı kaleme alan Dr. Gary Small, "İnternet kullanımı konusunda tecrübesi az olan ileri yaşlardaki kişilerin kısa bir süre bile olsa internetle meşgul olmalarının beyin faaliyetlerini geliştirdiğini keşfettik" diye konuştu.

Üstelik, uzun süre internet kullananlarla kısa süre kullananların beyin faaliyetlerinin birbirine yakın olduğu gözlemlendi.

İnternet kullanımının gençler üzerindeki etkileri için ilave çalışmalar gerektiği belirtildi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler