YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternet ansiklopedisi Wikipedia GÜVENİLİR Mİ?
Wikipedia'yı denemek için yanlış bilgi yazdı, kullanmayan gazete kalmadı
İnternet ansiklopedisi Wikipedia GÜVENİLİR Mİ?
08 Mayıs 2009 / 08:22 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Wikipedia'yı denemek için yanlış bilgi yazdı, kullanmayan gazete kalmadı


İrlandalı bir üniversite öğrencisinin internet ansiklopedisi Wikipedia'nın güvenirliği üzerine yaptığı test, 'özgür ansiklopediyi' tartışılır hale getirdi.


Shane Fitzgerald'ın (22), Oscar ödüllü Fransız besteci Maurice Jarre'ın Wikipedia'daki günlüğüne yazdığı ifadeyi sorgulamadan kullanan gazeteciler, okurlarından özür dilemek zorunda kaldı.


Ünlü besteci Maurice Jarre, geçen martta ölümünden sonra bazı uluslararası gazetelerde çıkan anma yazılarına göre, "Öldüğümde hâlâ kafamda çalan son bir vals olacak." demişti. Bu şık cümleyi Wikipedia'dan alan Guardian, Independent gibi gazeteler ile Daily Mail gibi internet siteleri ifadenin aslında sosyoloji öğrencisi Shane Fitzgerald'ın uydurduğunu bilmiyorlardı. University College Dublin'de okuyan Fitzgerald, bu ifadeyi bir deneme olarak Jarre'nin öldüğünün duyurulduğu 30 Mart gecesi Wikipedia'ya eklemişti. Ancak bu cümleyi gazetelerin kontrol etmeden kullanacaklarını tahmin etmiyordu. İngilizce Wikipedia'nın editörleri kaynak belirtilmeyen bu sözcükleri birkaç dakika içinde fark edip silseler de Fitzgerald tekrar tekrar ekleyince, cümle en az 20 saat yerini korudu. İfadeyi yayınlayan gazeteler durumu ancak Fitzgerald kendilerine bir e-posta gönderip cümleyi kendisinin uydurduğunu bildirdiğinde farkına vardı. Bu sözleri kullandığı için düzeltme yayımlayan İngiliz Guardian'ın okur editörü Siobhain Butterworth şunları söyledi: "Bu olaydan çıkan ders, gazetecilerin Wikipedia'yı kullanmamaları değil, buldukları bilgiyi, güvenilir bir kaynağa dayandırmaları gerektiğidir."


 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler