YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsandan insana ağ
İngiliz biliminsanları iki insanın beyin dalgaları aracılığıyla haberleşmelerini sağladı.
İnsandan insana ağ
15 Ekim 2009 / 18:23 Güncelleme: 15 Ekim 2009 / 18:28

Southampton Üniversitesi uzmanlarınca yapılan deneyde, birbirlerinden uzakta olan iki kişi, beyin dalgaları yardımıyla iletişim kurabildi.

Uzmanlar, henüz başlangıç safhasında olan sistemin, ileride insanların beyin dalgaları aracılığıyla iletişim kurmasına imkan vereceğini belirtiyor.

Araştırma ekibinin başındaki Prof. Christopher James, "En az iki insan beyninin iletişime girebileceğini ortaya koyduk. Bu telepati değil. İnternetin yerini alacak bir gelişme" dedi.

Araştırmada daha önceki araştırmalarda da kullanılan ve insanın beynindeki elektrik sinyallerini alan eletkrotlar kullanıldı. İlk denekten sol ve sağ elini kaldırmayı düşünmesi istendi. Ancak fiziksel olarak kişi ellerini kaldırmadı.

Bilgisayar, denek sol elini düşündüğünde 0, sağ elini düşündüğünde de 1 numarasını ekranına yazmayı başardı. Bundan sonra bu 0 veya 1 bilgileri internet üzerinden, kilometrelerce uzaklıktaki ikinci deneğin bilgisayarına gönderildi.

Bu insanın bilgisayarındaki bir ampulde 0 geldiğinde ışığı bir kez, 1 geldiğinde de iki kez yakmaya programlıydı. Bu ampulleri izleyen ikinci deneğin beynine, birincisi gibi aynı aktivitilere oluştu.

Prof. James, " Şu anda ikinci insanın beyninde, herhangi bir düşünce oluşmadı. Yani beyninde beliren 0 ve 1'lerin anlamını bilmiyordu. Biz bu araştırmada sadee iki insanın beynini 'birleştirmeyi' başardık" dedi. Uzmanların ikinci seviyede, ikinci insana bu bilgilerin anlamını da göndermeye çalışacak.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler