YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmleç neden sola yatık hiç düşündünüz mü?
İmleç neden sola yatık hiç düşündünüz mü?
20 Şubat 2014 12:54
Bilgisayar ekranlarındaki imleçlerin neden eğik olarak tasarlandığını hiç merak ettiniz mi?

Bilgisayar dünyasının ayrılmaz bir parçası olan imleçlerineğik formu hiç dikkatinizi çekmiş miydi? İmleçlerin niçin eğik olduğu sorusu çoğu zaman aklımıza gelir ama nedenini araştırmak için hiç sonuna kadar gitmeyiz.

Oysa bu sorunun cevabı çok basit. Bilgisayar ekranlarının siyah beyaz olduğu, çözünürlüğünün düşük olduğu dönemlerde, dik ve simetrik formlu imleçlerin, ekrandaki çizgilerin ve şekillerin arasında gözden sık sık kaybolması ve imlecin yerini aramanın kullanıcıları yoran bir uğraş haline gelmesinin ardından yazılımcılar, eğri ve yamuk formlu bir imleç geliştirdiler.

Bu sayede, insan gözü, ekrandaki görsellerin, şekillerin, yazıların, formüllerin arasında imleci çok daha hızlı seçebilmeye başladı. Artık ekran çözünürlükleri ve grafik yetenekleri çok yükseldi ancak imlecin eğik formu da artık toplumsal bilincimizin bir parçası haline geldiği için eski formunu korumaya devam ediyor.

13:23
 // YANILMIŞMIYIM
Halbuki ben, sağ elini kullananlar için yapıldığını sanıyordum. Sağ elin işaret parmağı gibi durması daha mantıklı. 90 derece dik durması göze hoş gelmez, gözü yorar. İyiki de 60 derece sola eğikmiş....
20 Şubat 2014 13:23
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler