YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmam Hatiplilerden görme engellilere okuma bilekliği
İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Liseli 4 öğrenci, görme engellilerin, braille alfabesi yardımıyla oluşan titreşimleri hissetmesini sağlayarak yazıları okumasını ve renkleri anlamasını sağlayan bileklik geliştirdi.
İmam Hatiplilerden görme engellilere okuma bilekliği
11 Mayıs 2016 / 19:00 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 23:33

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden öğrencilerin hazırladığı proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) Türk Hava Yollarının (THY) ana sponsorluğunda Merinos Parkı'nda gerçekleştirdiği "THY 5. Bursa Bilim Şenliği" kapsamında "Genç Mucitler" kategorisinde finale kaldı. 

Elektronik bileklik, engelli bireylerin titreşimler sayesinde yazıları hissedip okumasını kolaylaştırıyor.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK

Öğrencilerden Ahmet Said Göksu, projede kendisi dahil 4 kişilik ekibin görev aldığını söyledi. Göksu, projeyi görme engelli bireylerin daha rahat ve kolay hayat sürebilmesi amacıyla hazırladıklarını ifade etti. Projenin zamanla geliştirilebileceğini vurgulayan Göksu, şöyle konuştu:

BRAİLLE ALFABESİYLE YAPTILAR

"Geliştirdiğimiz sistemde, önce okuma yapacak kişi bilekliği eline geçiriyor. 

Görme engelli birey, ekrandaki herhangi bir yazıya dokunduğu zaman bu bileklikte braille alfabesini temsil eden 6 noktadaki motorlar çalışmaya başlıyor. 

Kişinin elini dokunduğu yazının braille alfabesindeki hali, titreşimli olarak kişinin bileğinde hissediliyor. Böylece herhangi bir kabartmaya gerek kalmadan elektronik ortamda yazıyı elini sürterek okumuş oluyor. 

Eğitimin yüzde 80'i görmeyle yapıldığından, görme engelli bireylerin daha iyi bir eğitim almasını istediğimiz için böyle bir proje hazırladık."

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler