YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk gelişmiş hümanoid Jules
İlk gelişmiş hümanoid Jules
İlk gelişmiş hümanoid Jules
13 Kasım 2008 / 09:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yüzüne bakıp da tamamen cansız olduğuna inanmak zor. Ama o gün geçtikçe giderek insana benziyor. Adı Jules...


Jules son haliyle görenleri şoke ediyor. Çünkü o aynen bir insan gibi yüz mimikleriyle sevincini, öfkesini, üzüntüsünü, endişesini belli edebiliyor. O, dünyanın en gelişmiş "hümanoidi"... Yani en gelişmiş "insansı robot".


Bir süre önce Japonlar da küçük bir kız hümanoid geliştirmişlerdi. O da son derece gerçekçi ama yüz mimikleri Jules'inki kadar insani değil.


3.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Jules şimdilik bedensiz. Yüzü tamamen kendi yazılımı tarafından kontrol ediliyor ve derisi altına yerleştirilmiş olan çok küçük "motorlar" tarafından "yüz kasları" aynen insanlarda olduğu gibi hareket ediyor.


Gözlerine yerleştirilen kameraların kaydettiği insan yüzlerindeki mimikleri bire bir taklit etme yeteneğine sahip. Üstelik konuşabiliyor. İnsana o kadar benzemesi  görenleri şoke ediyor.


Bristol Üniversitesi'nin Robotik Laboratuvarları'nda geliştirilen Jules'a beden yapmanın daha kolay olduğunu söyleyen bilim adamları "Önemli olan insan mimiklerini bire bir taklit eden bir hümanoid yüzü geliştirmekti" dediler.


Hümanoid robotların ileride insanların hizmetinde olmaları amacıyla geliştirildikleri belirtiliyor. Japonlar tarafından geliştirlen robotlar arasında, bir hastanenin danışmasında, hastaları gerekli bölümlere yönlendiren robot, müze rehberi robot, yaşlı ve hasta kimselere eşlik eden ve yardımcı olan robotlar yer alıyor.


Ancak onlar, insana Jules kadar bezemiyor. Kimi şüpheci çevreler ise Jules gibi hümanoidlerin casusluk ve hatta etiğe aykırı işlerde kullanılabilecekleri uyrısını yapıyor. HÜRRİYET

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler