YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci el otomobil almak riskli diyorsanız!
İkinci el otomobil almak riskli diyorsanız!
İkinci el otomobil almak riskli diyorsanız!
29 Haziran 2008 / 13:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Yeni bir otomobil almak nispeten daha kolay ancak daha pahalı bir tercih, ikinci el otomobil almak ise nispeten daha ucuz ancak biraz da riskli bir seçenek.


Yazın gelmesiyle birlikte otomobilini yenilemek isteyen ya da ilk kez otomobil almak isteyenler yola çıktı. Yeni bir otomobil almak nispeten daha kolay ancak daha pahalı bir tercih, ikinci el otomobil almak ise nispeten daha ucuz ancak biraz da riskli bir seçenek.Ancak, her iki durum için de mutlaka geçerli konu, bütçenize yakınlık ve amacınıza uygunluk olmalı. Yani, sürekli tek başınıza araç kullanıyor ve işiniz/eviniz şehir içinde kalabalık bir bölgede ise gidip gösterişli ve konforlu oluyor diye büyük sedan bir otomobil almak lüks olabilir. Üstelik küçük modellere göre daha pahalıdır. Alırken ucuz olsa bile kullanım maliyeti yani, bakım vs. giderleri kendi boyutlarına göredir. Kalabalık bir aile (evli ve 2-3 çocuklu) iseniz bu kez mini bir otomobilin size yetmeyeceğini hesaba katmalı, C sınıfı ya da daha üzerinde bir otomobili seçmelisiniz. Bütçeniz yenisine yetmiyorsa birkaç yaşında olanını almak mantık dışı değildir.


Mantık dışı derken Türkiye'de ikinci el otomobiller hakkında mantığa pek uymayan alışkanlıklar var, bunlardan kurtulmak gerekiyor. Bir kere geçmişte yüksek enflasyonlu dönemde ortaya çıkan otomobilin kâr etme ürünü olma mantığı kesin bir şekilde ortadan kalkmış durumda. Yani yeni ya da eski hangi otomobili alırsanız alın istisnalar hariç genellikle aldığınız fiyattan daha ucuza satarsınız. Aradaki kayıp otomobille yaşamanın bedelidir. Dolayısıyla yeni ya da ikinci el otomobil alırken ne kadar sonra satacağınızı kabaca hesaplayıp aracın o yaştaki fiyatını da yine kabaca belirlerseniz, otomobille olma bedeli olarak ne kadarlık bir ücrete 'evet' diyebileceğinizi daha iyi belirlersiniz. Örneğin bugün 25 bin YTL'ye alınan bir otomobil 3 yıl sonra yaklaşık 18-20 bin YTL fiyata sahip olacaktır. Aradaki 5 bin YTL'lik fark kullanım bedeli olarak ortaya çıkar.


Bugün yeni ya da ikinci el otomobillerde kayıp üç aşağı beş yukarı artık birbirine yaklaşıyor. İkinci el otomobillerin sanki mecburen alınıyormuş gibi algılanması göz ardı edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Oysa, ikinci el otomobil pazarı bütün dünyada (ki ABD ve Avrupa'da düşük vergiler nedeniyle yeni otomobil Türkiye'dekinden daha ucuza alınabiliyor) yeni otomobiller pazarından yaklaşık 2 kat büyük oluyor. Yılda 500 bin yeni otomobil pazara çıkıyorsa, bir milyon adet de ikinci el otomobilin sahibi değişiyor. Ve yeni otomobil pazarının büyümesi biraz da ikinci el pazarının büyüklüğü ile doğru orantılı oluyor.


İkinci el ya da yeni, ilk kez bir otomobil alırken kullanım alanlarına göre ortalama olarak model tiplerinin seçilmesi ve bütçenin belirlenmesinden sonraki adımda az risk alınacaksa kullanım bedeli en az olan tercihler öne çıkarılmalı. Yani alış ile satış arasında yaşanacak değer kaybı minimum olmalı; bu konuda risk almak istemiyorsanız ikinci el pazarlarındaki model çeşitliliğine göre tercih yapabilirsiniz. İkinci elde en çok dolaşımda olan modeller genellikle değer kaybı en az olan otomobillerdir. Ama yine marka, imaj, servis yaygınlığı, çevre etkisi gibi bazı etkiler bazı az bulunan modelleri yaygın bile olsa diğer modellerden daha mantıklı da kılabiliyor.


2. el otomobil sitelerinde bazı markaların ortalama ilan sayısı:


Audi 1.930


BMW 6.880


Ford 8.480


Honda 3.730


Hyundai 5.150


Opel 11.300


Peugeot 7750


Renault 13.400


Fiat 14.500


Toyota 3.730


VW 8.470


Mercedes 5.910

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler