YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci el de kampanya da işe yaramadı
İkinci el de kampanya da işe yaramadı
İkinci el de kampanya da işe yaramadı
15 Aralık 2008 / 11:36 Güncelleme: 15 Aralık 2008 / 00:00

Firmaların yıl sonu hedeflerini tutturmak amacıyla düzenlediği cazip kampanyaların, geçen yıla göre fiyatları önemli miktarda düşen ikinci el otomobil satışlarını durma noktasına getirdiği bildirildi.


Adana Oto Galericiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Yüksel, mevcut markaların yanı sıra uzak doğu ülkelerinden gelen yeni modeller nedeniyle piyasadaki araç sayısının hızla arttığını söyledi.


Yaşanan küresel kriz nedeniyle sıfır kilometre araç satışı yapan firmaların yıl sonu hedeflerinden uzaklaştığını anlatan Yüksel, “Firmalar kotalarını yakalayabilmek için bir biri ardında cazip kampanyalar düzenliyor. Otomotiv satıcıları, KDV ödemesi, düşük taksitli uzun vadeler gibi seçeneklerle tüketiciye ulaşırken, düzenlenen bu kampanyalar ise zaten zor durumdaki ikinci el esnafını adeta bitirme noktasına getirdi” dedi.


Tüketicilerin kampanyalar nedeniyle ikinci el yerine sıfır araçlara yöneldiğini belirten Yüksel, şöyle konuştu:


“İkinci el piyasasında fiyatlar geçen yıla göre önemli ölçüde düşmesine rağmen neredeyse yaprak kıpırdamıyor. Her pazar bine yakın aracın getirildiği Adana ikinci el araç pazarında satış yok denecek kadar az. İkinci el satış yapan esnaf önceki yıllarda bayramları dört gözle beklerdi, ancak 9 günlük uzun Kurban Bayramı tatili de esnafın yüzünü güldürmedi. Araç çok, ancak alan yok.”


“FİRMA ARAÇLARI DA PİYASAYA GİRECEK”


Yıl sonu nedeniyle çoğu firmanın araç filosunu yenileyeceğini anımsatan Yüksel, bunun ise ikinci el araç sayısını daha da artıracağını söyledi.


Esnafın 2009'dan da umutlu olmadığını ifade eden Yüksel, “esnaf, geleceği değil, günü kurtarmaya çalışıyor. Araç sayısı her geçen gün artıyor, ancak satış yok. Adana'da 100'ün üzerinde oto galerici esnaf var, neredeyse hepsi dükkanını siftahsız kapatıyor” dedi.


 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler